Beş Duyu Oyunları

Bebeğim Mavi doğduğundan bu yana her ay beş duyu oyunlarını büyük bir keyifle oynarız. Gerçekten de beyin gelişiminde beş duyu oyunlarının önemi çok büyük. Bebek beyin gelişiminde oynanan dokunma, dinleme, koklama, görme ve tatma oyunlarının çok büyük bir yeri var.

DOKUNMA OYUNLARIMIZ

0-3 aylık dönemde bebeğim Mavi için birbirinden farklı dokularda kumaşlar almıştım. ( Deri, süet, kadife, polar, keten, pamuklu, saten kumaşlar)

Bebeğime önce oyunumuzu anlattım. Birlikte kumaşların dokusunu çok güzel bir şekilde hissedeceğimizden bahsettim. ” Haydi kumaşları hissedelim mi bebeğim” diyerek oyunumuzu oynamaya başladık. Bebeğimin altında sadece bezi kalacak şekilde farklı dokulardaki kumaşları vücudunda gezdirmeye başladım. Her bir kumaşı vücudunda gezdirirken ” hissediyor musun tatlım” diyerek bebeğimin yüzüne gülümsüyordum.

dokuoyunu

3-6 aylık dönemde bebeğim için dokunma tepsisi hazırladım. Dokunma tepsimizde farklı dokularda nesneleri bir araya getirmeye çalıştım. ( pamuk, taş, sünger, kaygan sabun, ılık su, buz, yapışkan bant…)

Bebeğim artık motor becerileri gelişmiş ve nesneleri elleri ile rahatça kavrayabiliyor durumda idi.  Hazırladığım doku tepsisini önümüze aldık ve oyunumuzu anlattım Mavi’ye. “Haydi bebeğim birlikte hissedelim mi nesnelerimizi” diyerek oyunumuza başladık. Dokunması için önce eline pamuğu verdim ve pamuğun ne kadar yumuşak olduğunu hissettiğimizi söyledim. Hemen arkasından taşı vererek eline, taşın ne kadar sert olduğunu söyledim ve bu zıtlıklara dokunup hissederek oyunumuzu tamamladık.

dokunmaaa

6-9 aylık dönemde bebeğim için tekrar doku tepsisi oyununu oynadık. Bu sefer nesnelerimizi, sadece ellerimiz ile değil tüm vücudumuz ile hissetmeye çalıştık. Özellikle minik ayaklarımız bu oyundan çok keyif aldı ve biraz da şaşırdı:)

Bununla birlikte doku oyunumuzu çimlere, kuma, sıcak suya, soğuk suya dokunarak, basarak devam ettirdik.

dokunma22

En güzel his bebeklerimize dokunmak aslında.

KOKLAMA OYUNLARIMIZ

Bebeğim için her 3 aylık dönemde koku tepsisi hazırladım. Tamamen doğal kokulardan oluşan koku tepsimize lavanta tohumları, fesleğen, nane, muz, çilek, limon, tarçın çubukları, kahve taneleri, mısır ve turşuyu ayrı ayrı kaplarda yerleştirdim.  Her oyunu oynarken mutlaka bebeğime oynayacağımız oyundan bahsederim. Koklama oyunumuzda da bebeğime birbirinden farklı kokuları keşfedeceğimizden bahsettim ve “Haydi tatlım koku oyunumuzu beraber oynamak için sabırsızlanıyorum” dedim. İlk aylarda her bir koku kabını önce kendi burnuma götürüp nasıl koklayacağımızı gösterdim, sonra bebeğimin burnuna götürüp “Haydi sıra sende bebeğim” dedim.

kokkk

6-9 aylık dönemde bebeğim koklamayı öğrenmişti ve anne sütünün yanında ek gıdaya geçmiştik. Bu yüzden koku tepsimize doğal kokularımızı küçük tabaklar içerisine yerleştirdim ki kendi başına, kokuları alıp rahatlıkla koklayabilsin ve ağzına alabilsin diye. Malum oral dönemdeydik ve her şeyi ağzımız vasıtasıyla tanıyorduk. Hem koklayıp hem de tadına bakıyorduk artık:)

kokuoyunu

Artık Mavi ile birlikte çiçekleri, havayı, çimenleri, bütün güzellikleri kokluyoruz birlikte mis gibi:)

koklama222

En güzel koku bebeklerimizin kokusu aslında.

DİNLEME OYUNLARIMIZ

Bebeğim ile 1 aylık olduğundan bu yana dinleme oyunlarını keyifle oynarız.

0-3 aylık dönemde dinleme oyunlarımız için çıngırak, tef, ziller kullanırdık. Örneğin; çıngırağı bebeğimin sağ tarafında sallayarak “Haydi sesi dinleyelim, ses nereden geliyor tatlım” diyerek oyunumuza başlardık. Aynı şekilde çıngırağımızı bebeğimin sol tarafında, başının üzerinde ve değişik yerlerde sallayarak sesin geldiği yönü bulmaya çalışırdık. Minicik bebeğimin çıngırak sesine ( sağ tarafında salladığımda ) sağ tarafına başını çevirerek bakması, sesin geldiği yönü bulmaya çalışması harikaydı gerçekten de.

3-6 aylık dönemde dinleme oyunumuzda evdeki sesleri dinliyorduk. Musluktan akan suyun sesi, çamaşır makinesi sesi, saç kurutma makinesi sesi, şişenin içindeki mısır tanelerinin sesi gibi.

“Haydi bebeğim, evimizdeki sesleri dinleme oyunu oynayalım birlikte” diyerek, Mavi ile birlikte evimizde ses safarisine çıkıyorduk:)

“Aaa çamaşır makinesi sesini duyuyor musun tatlım, nasıl değişik sesler çıkıyor değil mi”

“Aaa musluktan akan suyun sesini duyuyor musun bebeğim, şırıl şırıl, ne kadar rahatlatıcı değil mi”

dinleme (2)

6-9 aylık dönemde artık sesleri kendimiz hazırlamaya, hatta bu seslerden müzik yapmaya başlamıştık. Bunun için boş pet şişelerinin içerisine mısır, pirinç, çay, nohut, para vb nesneleri koyarak kendi müzik enstrümanlarımızı yaptık.

oyun1

Yaptığımız eğlenceli müzik gösterimize sizleri de davet ederim:)

Mavi 10 aylık oldu ve benim şimdiden en yakın arkadaşım. Onunla oyunlarımızı oynamak, keyif aldığını, mutlu olduğunu görmek benim için dünyanın en değerli duygusu. Gerçekten de çocuk dünyanın en büyük saadetiymiş.

Dinlediğimiz en güzel ses bebeklerimizin kahkahası, en güzel ritim onların kalp atışları:)

dinleme

GÖRME OYUNLARIMIZ

0-6 aylık dönemde bebeğim ile birlikte bol bol geziler yapıp dışarıda hayvanları, çiçekleri, gökyüzünü, yağmuru izledik. Bununla birlikte kitapevlerini, oyuncakçıları da sık sık ziyaret ettik ki bizim için gerçekten görsel şölen niteliğinde oldu. Renk renk kitaplar, ışıl ışıl oyuncaklar. Her birinin önünde “kırmızı renkli bir kitap bebeğim, sarı ışıklı bir araba tatlım” diyerek renkler, ışıklar hakkında konuşuyordum.

görme

6-9 aylık dönemde görme oyunumuz için uçan balonları kullandık. Oyunumuza başlamadan önce bebeğim Mavi’ye oyunumuzdan bahsediyorum her zaman ki gibi:) “Şimdi seninle birlikte uçan balonlarımızı gökyüzüne bırakacağız ve yükseldiklerini, ne kadar çook yukarıya uçtuklarını beraber izleyeceğiz, ben uçan balonlarımızı izleme oyunumuz için çook heyecanlıyım, haydi birlikte oyunumuzu keyifle oynayalım tatlım”

izleme

Uçan balonlarımızı tek tek gökyüzüne bıraktık ve taaa yukarılara kadar yükselişini çok büyük bir şaşkınlıkla izledik. Güzel bebeğim benim o şaşıran surat ifaden yok mu, seni çok seviyorum.

 TATMA OYUNLARIMIZ

0-6 aylık dönemde tatma oyunumuz için menümüz belliydi bizim:) Sadece anne sütü. Şanslı annelerdendim. İlk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslendi bebeğim. Bunun için ben de elimden gelen tüm çabayı sarfettim. Tadını sevsem de sevmesem de benim için önemli olan bebeğim için, sütümün olması için süt yapan yiyecekler, çaylar vb tükettim, biberondan uzak durdum, hem bebeğimin zihinsel fiziksel gelişimi için hem de ikimizin duygusal gelişimimiz için anne sütünün önemi yadsınamaz. Bebeğimi her emzirdiğimde hissettiğim duygular hayatım boyunca hissettiğim çok mucizevi duygulardı.

tatma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir