Evcilik Oyunu

Şimdiye kadar en keyifle hazırladığım oyunlardan biriydi “Evcilik Oyunu “:)

Yeter ki oyun oynamak isteyelim, yeter ki içimizdeki çocuk eşlik etsin bakış açılarımıza, hayal gücümüze…

“Evcilik Oyunu” benim için tam da böyle bir oyun oldu, içimdeki çocuk eşlik etti hayal gücüme ve sadece köpük bardakları kullanarak bir oturma grubumuz oldu bu sayede.

Evcilik deyip geçmeyin, uzmanlar evcilik oyunu hakkında şöyle diyor: Her ne kadar kız çocuk oyunu gibi gözükse de, hem kız hem de erkek çocuklarımızı evcilik oynamaya teşvik etmeli ve bunun için gerekli ortamları hazırlamalıyız. Çocuklar oyun oynarken çevrelerindeki yetişkin modellerini canlandırır, kendilerini tanıma fırsatı bulurlar ve en önemlisi hayallerini diledikleri gibi aktarabilirler. Bu sayede hayal güçleri, farklı düşünebilme becerileri ciddi gelişme gösterir. Gerçekten de evcilik oyunu bir çocuğun sağlıklı sosyal-duygusal gelişimi için olmazsa olmazlarındandır.

Geçen günlerde pedagogumuza rutin gelişimimiz için gittiğimizde bize evcilik oyununun öneminden bahsetti ve kız/erkek çocuk farketmez, her çocuğun mutlaka bir oyuncak bebeği, oyun oynayabileceği bir mutfak seti ve ev seti olması gerektiğinden ve bunun gelişimi için ne kadar önemli olduğundan bahsetti.

Bunun üzerine evcilik oynayabilmemiz için bebekler , oyuncak çay seti aldım ve gerçekten de evcilik oyununu oynamaya başlayan 15 aylık bebeğimi izlerken çok duygulandım, bebeğim büyümüş ve evcilik oynamaya başlamıştı.

Evcilik oyunu için ne yapabilirim diye düşünürken, köpük bardaklardan bir oturma grubu yapmaya karar verdim. Köpük bardakların bir gün böyle harika bir şeye eşlik edeceği hiç aklıma gelmezdi gerçekten.

DSC_1132_1

Köpük bardakların ağzını sandalyelerin ve masanın ayakları olacak şekilde kestim önce.

DSC_1134_1

Sandalyelerimiz için yine bir köpük bardaktan sırtlık kestim bir parça ve yapıştırdım sırtlık bölümünü sandalyelerimize.

Sonrasında el işi kağıtlarından kestiğim yuvarlak şeklindeki parçaları minder niyetine yapıştırdım sandalyelerimizin üstüne ve masa örtüsü niyetine masamızın üzerine:)

DSC_1135_1

Oturma grubumuzun son haline bakalım mı şimdi:)

DSC_1136_1

Misafirlerimiz de gelsin o zaman:)

DSC_1138_1

Oyunla, sevgiyle, mutlulukla kalın…

PicsArt_1418409197594_1

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir