Arkadaşlık Günü

Kızım üç yaşında ve paylaşma olgusu yavaş yavaş oluşmaya başlıyor. Bu dönemlerde “Hepsi benim “ algısı vardır ya, ve bu algı da çok normaldir. Paylaşma ile ilgili hiç baskı yapmadım, yani “ama kızım oyuncağını paylaş” vb gibi cümleleri kurup zorlamaya çalışmadım. Ben kızımın göreceği şekilde paylaştım ve paylaşınca mutluluğumu büyük bir şekilde sergiledim şimdiye kadar, hani çocuklarımız bizim aynamızdır derler ya, tam da öyle aslında, beni er ya da geç taklit etmeye başlayacak ve bu hazzı kızım da yaşayacaktı biliyorum.

Geçtiğimiz günlerde “My Little Pony Arkadaşlık Günü” kampanyası başladığını öğrendim, arkadaşlık ve paylaşma üzerine oluşturulmuş anlamlı bir kampanya bu ve bu kampanyayı oyun haline getirip kızımla birlikte katılmaya karar verdim. Kampanyadan bahsetmek isterim öncesinde sizlere. Artık oynamadığınız oyuncaklarınızı Joker mağazalarındaki oyuncak istasyonlarına bırakıyorsunuz, 5.000 oyuncak da My Little Pony ekliyor. Ayrıca çok hoşuma giden bir nokta da şu ki, bizlerin gönderdiği oyuncaklar gönderdiğimiz şekilde teslim edilmiyor. GEA oyuncakları temizleyip, tamir edecek ve ihtiyaç sahibi çocukların tespit edilmesini sağlayarak tüm bağışları çocuklarla buluşturacak. Bizler hem paylaşmayı öğrenirken hem de oyuncaksız çocuk kalmıyor bakış açısındaki bu kampanyayı ve bu kampanyayı hayata geçirenleri takdir ediyorum ve hepinizi katılmaya davet ediyorum sevgili anneler.

Biz nasıl oyun ve seremoni haline getirdik bu süreci, kısaca anlatmak isterim.

My Little Pony Arkadaşlık Sihirlidir çizgi filmini kızım zaten izliyor ve pony lere müthiş bir ilgisi var. Benim de sevdiğim karakterler zaten. Verdiği mesajlar paylaşma, arkadaşlık, yardımlaşma gibi önemli ve faydalı olgular olması sebebiyle benim de onayladığım ve kızımın da sevdiği karakterler.

Karakterleri ve çizgi filmini de biliyor olması sebebiyle bir sabah uyandığında bugün My Little Pony’lerin arkadaşlık günüymüş bizi de arkadaşlık gününe davet ediyorlar, katılmak ister misin diye sordum. Cevabını biliyordum çünkü, arkadaşlık gününün ne olduğunu anlamasa bile evet diyecekti, tam da düşündüğüm gibi oldu. Sonrasında ben arkadaşlık gününü anlattım. Ben bir oyuncağımı Pony lerin hazırladığı kutuya bırakacağımı ve bu oyuncağı Pony’lerin başka bir arkadaşıma götüreceğini söyledim ve evden kendime ait bir nesne aldım. Beni gören kızım da hemen odasına gidip eline birkaç oyuncağını birden alıp geldi. Bu durum çok hoşuma gitmişti açıkçası.

IMG_0625
Joker mağazasına doğru yola çıktık elimizde oyuncaklarımızla. Joker mağazasında “My Little Pony Arkadaşlık Günü” standının önüne gelip oyuncaklarımızı bırakmak için hazırlandık. Önce ben bıraktım kendime ait olan nesnemi, sonrasında kızım bırakacaktı. Belki Pony’ler de bir gün bizim kapımızın önüne başka bir arkadaşımızın oyuncağını bırakır ve biz de oynardık başka arkadaşlarımızın oyuncağı ile diye konuşarak oyuncak bebeğini bıraktı kızım.
IMG_0631
Gece Pony oyuncağına sarılıp uyudu ve bu sabah kapımızın önünde bir oyuncak bulduk 😉 Uzaklardan bir arkadaşımız Pony’ler ile bize göndermiş bu oyuncağı diyerek sevinçle oynadık. Sabah kızım uyanmadan kapının önüne minik bir oyuncak bıraktım. Sabah uyanınca bakalım belki de bizim kapımızın önünde de bir oyuncak vardır diyerek açtık kapımızı. Biz de diğer arkadaşlarımız da oyuncaklarımızı paylaştığımız için mutluyduk;)

IMG_0983

Arkadaşlık günü kampanyasına biz anne kız gönülden katıldık ve sonuç gördüğünüz gibi ikimiz de mutluyuz, paylaşma ve arkadaşlık kavramlarının böylesine anlamlı bir şekilde çocuklarımıza anlatılması ve öğretilmesi benim için ayrı bir keyif. Bu oyuncakların ihtiyacı olan çocuklara ulaştırılacak olması da ayrı bir gururdur.

Siz de paylaşın, sizler de bu oyuna bu mutluluğa katılın isterim.

http://mylittlepony.hasbro.com/tr-tr/friendshipday sayfasından detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Böylesine mutluluklarla ve böylesine anlamlı paylaşımlarla kalın…

Sevgilerimle…
İnci Akbay

IMG_0967

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir