İmaginarium &Anneler de Oynar

Oyuncakta kalite denilince inandığım ve ilk aklıma gelen markaların başındadır Imaginarium benim için. Böyle bir marka ile Türkiye’nin tek konsept mağazası olan İstinye Park İmaginarium mağazasında sevgili blogger annelere ev sahipliği yapmak benim için bir onur ve güzel bir keyif oldu.

Etkinliğimizde iki tema vardı bizim. “Oyunla Büyüyorum” ve “Anneler de Oynar” . Aslında iki ayrı tema gibi gözükse de buluştuğu nokta oyundu. Çocuk gelişiminde için en az fiziksel ihtiyaçları kadar hayati öneme sahip bir temaydı bu.

“Oyunla Büyüyorum” sunumumda bu noktaya dikkat çekmek istedim. Oyunun, bir çocuğun yemek yemesi, uyuması kadar hayati öneme sahip olduğu gerçeğini anlattım. Oyun oynamanın çocuklarımızın hayatını nasıl şekillendirdiğini ve aslında ne kadar ciddi bir iş olduğu. Güldük, eğlendik, zaman geçirdik işte dediğimiz oyunların çocuklarımızın gelişimi için ne kadar önemli olduğunu çok basit örneklerle dile getirdim. Örneğin, masada oturuyorsunuz ve çocuğunuz ayranını içerken döktü diyelim, hemen ikiniz de alın elinize pipetlerinizi ve dökülen ayranı pipetle üflemeye çalışın ve üfleme oyunu yapın. Bu basit ve minik gibi görünen oyun çocuğunuzun çene kası gelişimini güçlendirecek, çene kası gelişimi doğru beslenmeyi ( doğru çiğneme ) ve akıcı konuşmasını destekleyecektir. Doğru beslenme ve akıcı konuşma da sosyalleşebilmesini olumlu anlamda etkileyecektir. Çok basit diye düşündüğümüz oyunun geldiği sonucu böylece daha net görebiliriz.
Başka bir örnek, bir ayakkabı kutusunda delikler açtınız ve açtığınız deliklerden çubuk ya da pipetleri sokarak veya çıkararak bir oyun kurdunuz diyelim. Birlikte çubukları soktunuz, çıkardınız, güldünüz, eğlendiniz. Peki nasıl şekillendirdiniz aslında çocuğunuzun geleceğini. İnce motor becerileri gelişimini desteklediniz.İnce motor becerilerinin gelişimi de el-göz koordinasyonunu destekledi.El-göz koordinasyonunun gelişmesi ile dikkat eksikliği sorununu daha az yaşamaya başladınız. Parmak kasları iyi gelişmiş bir çocuk, yazı yazma , resim yapma, el işi vb gibi durumlardan keyif almaya başladı.Parmak kası yeterince gelişmemiş çocuk için biraz fazla yazma ve okuma ağrıya sebep oldu. Ağrı da yazmayı ve okumayı sevmemesine.Çok basit diye düşündüğümüz oyununun geldiği sonuç gerçekten müthiş.
Örneklerimizle devam etti anlattıklarım. Bütün örneklerin geldiği nokta ise oyunun çocuğumuzun geleceğini nasıl güzel şekillendirdiği üzerineydi.
Bu kadar çok oyun üzerine konuştuktan sonra hepimizin canı oyun oynamak istedi tabiki;) Sevgili blogger anneler ile birlikte “Ben kimim” oyunumuzu oynadık ve oyunun büyüsünde kaybolup keyifli zaman geçirdik.

20150512_131937

Anneler günü döneminde gerçekleştirdiğimiz Imaginarium etkinliğimizde ben de sevgili arkadaşlarıma minik bir anneler günü hediyesi vermek istedim. İşte çok eğlenerek hazırladığım ve sonrasında çok eğlenerek izlediğimiz minik hediyem;)

Annelerimiz için yeni bir ufuk açmaktı bu etkinliğimizin amacı. Yeni ufuklar ve oyuna bir de böyle farklı şekilde bakılabilmesini sağlamaktı.
Etkinliğimizi müthiş enerjisi ile yaşatan Onto İletişim Sevgili Seda ve Deniz’e, vizyonu gibi ilgisi müthiş Imaginarium Türkiye Pazarlama Direktörü Sevgili Kosta’ya, Imaginarium Beş Bölgeden Sorumlu Genel Müdürü Sevgili Luis’e ve etkinliğimizde bize eşlik eden kıymetli arkadaşlarım Socialmomm, Melinasmom, Dinamikanne, Bohemother, Özge Kopuz, Nihan Kayalıoğlu, Ginger Bazaar Blog’a sonsuz teşekkürlerimle…

Hani ben yazılarımı çoğunlukla “Oyunla ve Sevgiyle Kalın” diye bitiririm ya,

Oyunla ve Sevgiyle Kalın;)

Sevgilerimle…

IMG_9907

 

One thought on “İmaginarium &Anneler de Oynar

  1. merhaba,

    Etkinliklerde hep dikkatimi çekiyor. Daima aynı anneler katılıyor. Bir yerde duyuruluyor mu acaba etkinlik öncesi? Katılmak istediğim bir çok etkinliğe hiç haberim olmadığı için ancak fotoğraflardan bakabiliyorum. Sanki bir grup insan kendi arasında sosyalleşiyor gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir