Bir Uyku Matı Düşünün: Nap Mat

Bir uyku matı düşünün. Çocuğum içine girsin uyusun ve nereye istersek bizimle birlikte gelebilsin diye arzu ettiğiniz. İşte ben de bu sebeplerle temin etmek istemiştim bu uyku matını. Yanımızda taşırız ve kızım gittiğimiz yerde uykuya geçme konusunda yabancılık çekmez ve o düzenimizi korumamıza yardımcı olur diye. Ama bu uyku matı sadece çocuğunuzun içine girip uyuması için değilmiş meğer.

Kapımız çaldı ve kargocu elindeki paketi bize verdi. Neymiş acaba diye heyecanla açtı kızım paketi. Ve içerisinden çıkan bu uyku matı ile saatlerce oynamaya başladı Mavi. İşte ben de o zaman öğrendim bu uyku matının sadece çocuğumun içine girip uyuması için olmadığını.

Aslında bezden bir dünya idi resmen kargo görevlisinin getirdiği. Kızım için kendi kendine yetebildiği ve sadece rüyalarına değil hayallerine de arkadaşlık edebileceği bir dünya idi resmen. Önce kendi girdi içerisine, yattı, kendi ninnisini kendisi söyledi, yetmedi, kendi masalını kendisi anlatmaya başladı. O da yetmedi, bebeklerini ama en çok sevdiği Niloya’sını uyutmak istedi, ona nasıl uyuyacağını öğretti, masallarını anlattı, sonra birlikte kamp yaptık evin içerisinde, hayalden bir kamp ateşimiz vardı, kamp hikayelerimizi ateşin çevresinde anlattık, şarkılarımızı söyledik ve dans ettik o ateşin çevresinde ve sonrasında uykumuz geldiği için uyku matının içerisine girip gökyüzüne baktık yine hayalden bizim tabirimizle şakacıktan. Yıldızları saydık ve uyuduk beraber. Ve daha bir sürü anımız oldu uyku matımız ile birlikte. Hani bezden bir dünya gibiydi sanki demiştim ya işte bu hissimi bana fazlasıyla yaşattı açıkçası.

nanook2

Oyunlarımızın da uykularımızın da vazgeçilmezi haline gelen yastığı, battaniyesi ve matının bir arada olduğu ve katlandığında çanta şeklini alan ve gittiğiniz her yere çok büyük rahatlıkla götürebileceğiniz bu uyku matlarını hayata geçirenleri tebrik ediyorum yürekten.

https://www.instagram.com/nanookkids/

nanook3

nanook4

 

One thought on “Bir Uyku Matı Düşünün: Nap Mat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir