Havamız Temiz mi?

Hepimiz dakikada yaklaşık 20 defa soluk alıp verdiğimiz havanın ne kadar temiz ya da ne kadar kirli olduğunu bilmiyoruz ya da gözle görmediğimiz için önemsemiyoruz belki de. Sadece yaz aylarında her gün, kış aylarında ise iki günde bir hepimiz evimizi, tüm odalarımızı havalandırıyoruz değil mi? Çünkü soluduğumuz hava ile ilgili sebebini bilsek de bilmesek de endişelerimiz oluyor. Ama bunlar sadece endişelerde kalıyor çünkü dediğim gibi gözle görmüyoruz. İçeceğimiz suyun ya da içeceğin üzerinde minik bir toz ya da çöp görsek hemen değiştirip yenisini yani temizi koyup içiyoruz dimi, çünkü göz görünce olmuyor, temizini istiyor, peki ya göz görmeyince , gönül katlanıyor değil mi. Minik bir bilgi benden üzücü bir bilgi ama, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın dünya genelinde yayınladığı hava kirliliği haritasında Avrupa’nın en kirli havası konusunda birinci kim: Türkiye ( maalesef ki)

Tüm bunlar bir yana bir de alerjik bir bünyeniz varsa soluduğunuz hava ile ilgili sizin veya eşinizin veya çocuğunuzun, eyvah ki ne eyvah. Biliyorsunuz bu hafta alerji haftası olması sebebiyle alerji konusunda hepimizin tekrar farkındalığı arttı. Evet ama yaşayanlar bunu çok daha iyi biliyor. Benim eşim alerjik bir bünyeye sahip, nisan ayı gibi başlayan ve temmuz ayı sonuna kadar süren bir alerjik durumu var. Yaşam kalitesini ciddi anlamda etkiliyor, alınan her nefesin aslında temiz ve rahatça olması müthiş bir lüks, bunu eşimde yaşadığım için daha iyi anlıyorum. Soluduğumuz havanın temiz olması çabaları da sırf bu yüzden. Daha sağlıklı daha kaliteli bir yaşam için aslında.

Hele ki büyükşehirlerde yaşıyorsanız içtiğiniz su kadar önemli hale geliyor soluduğunuz havada. İşte bu noktada sizleri benim de birkaç hafta tanıştığım ve firma ile birebir de sorularımı sorup cevaplarını alabildiğim Dyson Pure Cool ile tanıştırmak istiyorum.

IMG_8955

Uluslararası düzeyde onaylanmış ve akredite edilmiş bir ürün bu. Ne faydası var ya da özellikleri nedir diye soracak olursanız, kısaca özetlemek isterim edindiğim bilgiler doğrultusunda. Aslında tam da yukarıda anlattığım gibi, solunan hava ile birebir ilgili bir ürün.

Sadece Toksik zehirli dumanları ve kötü kokular değil kastım; bakteri, polen, alerjen, hava kirliliğine yol açan maddeler de aynı zamanda. Havada bulunan 0.1 mikron boyutundaki alerjenleri ve hava kirliliğine yol açan partikülleri %99.95 oranında temizlediğini duyduğumda ben de şaşırmıştım ve bu sebeple deneyimlemek istedim.
Odayı temizliyor ve tüm temizlediği havayı odaya eşit miktarda dağıtıyor. Sadece gündüzleri değil, geceleri de uyku esnasındayken temiz hava solumamıza yardımcı oluyor. Yaz ayları içinde aynı zamanda serin hava sunması ve tasarımıyla tehlike içermemesi çok önemli. O kadar keyifli olmuş ki tasarımı, hem şık duruyor hem de hele ki çocuklu aileler için hava serinleticilerin tasarım tehlikesi söz konusu bile olmuyor aslında.

Ben tanışalı birkaç hafta oldu, deneyimlemeye devam ediyorum, en azından artık solduğumuz havanın temiz hava olduğunu düşündüğümüz için içimiz daha rahat.

Yaşam artık o kadar çok değişti ki, eskiden solduğumuz hava tertemiz, çeşmeden içtiğimiz su berrak gibi olurdu. Ama artık ne çeşmeden su içebiliyoruz ne de soluduğumuz havaya güvenebiliyoruz.

Dediğim gibi içtiğimiz su kadar özen göstermemiz gereken bir konu bu, hava, soluduğumuz hava…

Sağlıkla ve sevgiyle kalın hep…

Dyson Pure Cool Hava temizleme fanı için daha detaylı bilgiye http://www.dyson.com.tr/FansAndHeaters/Purifiers adresinden ulaşabilirsiniz.

IMG_8959

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir