Mavi 1 Yaşında…

İlk yaş, ilk heyecan, ilk mutluluk, ilk telaştı bizim için. Çok küçük daha bir şey anlamaz diyenler bu kadar özenme diyenler çok oldu tabii. Ama ben kendimiz için bu kadar özendim. Çünkü bizim hayatımızın en önemli günüydü 9 Eylül, en mutlu günüydü 9 Eylül, en anlatılamaz günüydü. Biz kendimiz için kutladık 9 Eylülü. Biz bebeğimizle aldığımız her nefesi kutladık aslında, bunca sene sensiz boşa yaşamışız diye kutladık, seninle hayatımız hiç olmadığı kadar doldu diye kutladık.
Hazırlıklarımıza uzun zaman önce başladım. Aklıma geldikçe liste halinde not ettim yapılacakları.
Bir de mektup yazdık anne ve babası olarak bebeğimize. Her sene doğum gününde bebeğimize mektup yazacağız ve 18 yaşına geldiğinde Mavi’ye vermek üzere saklayacağız:

“Merhaba bebeğim,
Halen rüyada gibiyiz inanamıyoruz bazen, sanki uzun bir rüya görüyoruz, her yer tozpembe, senin kahkahaların ve senin kokundan ibaret. Uyanmak istemiyoruz bu rüyadan. Öyle sarhoş edici ki, gerçek mi rüya mı diye sorguluyoruz hep. Sen uyurken bile yanında nefes alışverişini dinliyoruz, sen uyurken bile seni uyandırıp öpüp koklayıp sarılmak istiyoruz doya doya.
Zaman ne kadar da çabuk geçiyor seninle. Bugün tam tamına 1 yaşındasın ve 1 senedir daha önce hiç yaşamadığımız duyguları yaşatıyorsun bize, anneliği babalığı, bu kutsallığı yaşatıyorsun. Sen bizim en iyi öğretmenimiz oldun biliyor musun? Biz seninle öğrendik çoğu şeyi.
Sen öğrettin bize doğduğunda mutluluktan ağlamayı.
Sen öğrettin bize bezini nasıl değiştireceğimizi.
Sen öğrettin bize gazını çıkarmayı ve sonrasında yaşadığımız tarifsiz mutluluğu.
Sen öğrettin bize senin kokunla sarhoş olmayı.
Sen öğrettin bize sen uyurken çıt çıkarmadan yaşamayı.
Giyinmeyi bile sen öğrettin bize, seni rahat emzirebilmek için rahat ve kolay giyinmeyi, kucağımızdayken kayıp düşmeyeyim mi spor ayakkabı ya da düz ayakkabı giymeyi.
Sen öğrettin bizi takıntıları, kulağın kıvrıldı uyurken yamuk kalırsa takıntısını, yüz sütü yattı nefes alabiliyor mu, sırt üstü yattı ya kusarsa takıntısını, oda çok mu sıcak çok mu soğuk, üşüyor mu sıcaklıyor mu takıntısını.
Sen öğrettin bize telaşı, hastalandığında dünyamızın başımıza yıkıldığı telaşını.
Senden öğrendik biz ilk aşıların acısını, ilk diş sancılarını, nasıl kaşındığını.
Seninle emeklemeyi öğrendik biz, beraber oyun oynamayı emekleyerek.
Seninle öğrendik yemek yapmayı bile. Ek gıdaya geçiş maceramızda sanki yıllardır yemek yapmamış gibi nasıl heyecanla karışık telaş yaptığımızı.
Seninle öğrendik ilk adım atmayı. Sen ilk adımlarını atarak yürümeyi, bizse senin mutluluğunla uçmayı öğrendik o an.
Seninle öğrendim emzirmenin tarifsiz bir duygu olduğunu. İlk zamanlar göğüslerim acıdan ve şişkinlikten zonklasa bile, ağrıdan dudaklarımı ısırsam bile seni besliyor olmanın bu hayatta yaşayabileceğim en büyük haz olduğunu öğrendim.
Seninle daha çok kitap okumayı öğrendik. Hem sana daha iyi bir anne baba örneği olabilmek için hem sana daha yetebilmek için.
Sen bize sessizliği sakinliği de öğrettin. En büyük kavgamızda bile sen varsın diye sessiz olmayı sakin kalabilmeyi öğrendik biz.
Sen öğrettin bize kendi kalbimiz ile konuşmayı. Sen hep at ki, her istediğinde bebeğimizin yanında olabilelim dedik, sen hep at ki en güzel günlerini hep birlikte görebilelim dedik kalbimize.
Sen öğrettin bize sonsuz huzuru, tarifsiz aşkı ve mutluluğu.
Geldiğin için, senin için, öğrettiklerin için sana çok büyük bir teşekkür borçluyuz aslında.
Seni çok seviyoruz bebeğim.

Annen & Baban “

Doğum günü pastamız:
İlk defa pasta ile doğum gününde tanıştı Mavi. Çünkü şimdiye kadar içerisinde şeker olan hiçbir şey vermemiştik. Tatlıyı meyvelerden tanıyorduk, biliyorduk sadece.

DSC_0193

Doğum günü hediyelerimiz:
Karton çantalarımızın ucuna bağladığımız uçan balonlarla hediye ettik hediyelerimizi. Tek bir farkla bizim çantalarımızın içinde hediye yoktu, bebeğim Mavi’den notlar vardı, mektup yazmıştık Mavi’nin ağzından gelen misafrlerimize. Ve bu notları 10 sene sonra bize geri göndermelerini istedik

DSC_0241

DSC_0242

Kalplerden oluşan masa süslerimiz:
Kalp şeklinde kağıtlardan masalara süsler yaptık. Doğum günümüzün sonunda herkes kalp kağıtlara o güne dair, Mavi’ye dair notlar yazdı isimlerini yazarak. Biz kağıtlarımızı saklıyoruz şimdi. Bebeğim büyüdüğü zaman anı valizimizin içinde hediye edeceğim ona. Sadece doğum gününde değil, benim için her zaman bir not, bir yazı daha çok hoşuma gitmiştir. Bu sebeple hem biz bebeğimiz için yazdık, hem de misafirlerimiz yazdı. En güzel anı, en güzel hediyedir minik bir not o güne dair aslında.

DSC_0236

Şiir süslemelerimiz:
Bebeğimin fotoğrafından oluşan bir görsel ile birlikte içerisinde Mavi geçen şiirlerin sözlerini konuşma balonu şeklinde hazırlatıp sapladık çimlere. Her yer de artık Mavi ve Mavi’ye dair şiirler vardı bizim için. Doğum günü hazırlıklarımızda en keyif alarak oluşturduğum bölümümüz burasıydı bizim.

DSC_0014

Kraliçe taçlarımız:
Gelen tüm misafirlerimize kraliçe tacı hediye ettik. Çünkü bizim için hepsi birer kral ve kraliçe idi. Özellikle minik misafirlerimiz bayıldı taçlarına.

DSC_0155

Müzikler:
Müzik listemiz çocuk şarkılarından oluşuyordu. İngilizce ve Türkçe çocuk şarkıları ile minik misafirlerimiz ile çok eğlendik. Özellikle ‘ bay güneş ‘, ‘ ten little fingers’, ‘hayvanlar’, ‘ bingo’ favori şarkılarımızdı. O güne özel Teoman’ın Mavi şarkısını ve Nil Karaibrahimgil’in ‘Ben Ona Resmen Aşığım’ şarkılarını da sık sık dinledik.

Mama sandalyemizi bile süslemiştik, diyorum ya ilk yaş ilk kutlama bizim için çok özeldi:)

DSC_0084

Kıyafetlerimiz:
Anne kız takım giyinmeyi çok seviyoruz biz. Sanki enerjimiz birleşiyor ve daha da yükseliyormuş gibi hissediyoruz. Doğum günümüzde kırmızı elbise giydik birlikte, aşkın rengiydi ikimiz arasındaki muhteşem aşkın.

IMG-20140907-WA0011

DSC_0041

Doğum günü çekimlerimizde beyaz elbislerimizi giydik. Saflığın, temizliğin, masumluğun rengiydi. İkimiz arasında tertemiz, masum ve saf sevginin.
Doğum günü çekimlerimizi ayrı bir günde yaptık. Tüm gün boyunca rahat rahat eğlenerek olmasını istemiştim çünkü. O gün önce bonus peruklarımızı takıp poz verdik anne kız:)

SZN_4015

Sonra pastamızı kendimiz yapmaya çalıştık, unlara bulandık, tadına baktık

SZN_4187

Sonra oyun zamanı yaptık kendimize, organik renkli boyalarla oynadık doyasıya, her yerimiz boyalara batmıştı , kirlenmek güzeldir dedik, oynadık oynadık oynadık. Artık çook yorulmuştuk, güzel bir banyo ve uyku zamanı gelmişti bizim için.

SZN_4348

SZN_4371

SZN_4391

Sonra 1 yaş konseptli çekimlerimize başladık. Pembe bir tütü, pembe bir inci kolye ve şapka kombinimizi hazırlamıştık. Çoook mutluyduk biz, çünkü tam tamına bir yaşına girmiş, büyümüş ve bunun sevinciyle çılgınca dans ediyorduk.

SZN_4442

Pastalı çekimlerimize gelmişti sıra. Önce minik parmaklarımızın o taptatlı ucuyla pastamızın tadına baktık, narin narin yaladık acaba bu ne diye, sonra tadına varınca yumulduk pastamıza

SZN_4482

Akşam üstü olmuştu artık. Benim minik meleğim ile birlikte giydik elbiselerimizi, taktık çiçeklerden taçlarımızı ve Moda sahile gittik. Kahraman babamız da bize eşlik ediyordu. Güneş batarken deniz kenarında taşların üzerinde verdik bu sefer pozlarımızı, daha romantik olmuştu hepimiz için, daha bir sarıldık birbirimize üçümüz.

SZN_4558

SZN_4603-2

SZN_4549

Seni seviyoruz bebeğim…
İyi ki geldin…
Mutlulukla geldin…
Sevgiyle geldin…

 

Kıyafetlerimiz: Tln_Arasta
İnstagram: @tln_arasta

Doğum günü Organizasyonumuz: Decooks Party
İnstagram: @decooksparty
decooksparty.blogspot.com

Pastalarımız: Decake butik pasta
İnstagram: @decakebutikpasta
www.de-cake.com

Fotoğraf Çekimlerimiz: Baby Photograpy Sezen Gür
İnstagram: @babyphotography_
www.sezengur.com
Bizim hayatımızın en özel en mutlu gününü daha da özel ve mutlu kıldığınız için sizlere çook teşekkür ediyorum.

6 thoughts on “Mavi 1 Yaşında…

  1. DAHA ÖNCE DE YAZMIŞTIM SİZE, TAKİP EDERKEN SİZİNLE ve ANNE OLUŞUMLA NASIL GURUR DUYDUĞUMU!!! hep sizden örnekler alarak büyütüyorum Kayra yı ve yaptıklarınızı zevkle yapıyorum. Kayranın mutluluğu;sizi takip ederek ne kadar doğru yaptığımı kanıtlıyor…Mavi muhteşem bir ilham kaynağı benim için ve daha önce yazdığım gibi hayalim bir gün gerçek olursa kızımın adı Melis olacaktı! Şimdi ise önüne Mavi koydum ve yeni adımız inşallah ”Mavi Melis” olacak.Sizi yürekten takip ediyor ve seviyorum.Sevgiyle kalın.

  2. Yüzümde kocaman bir gülümseme oluyor yaptıklarınızı takip ederken .) Allah mutluluğunuzu bozmasın, sağlıklı güzel seneleri olsun Mavi’nin..

  3. siz süpersiniz gerçekten takdir ve tebrik ediyorum. çok sıkı bi takipçinizim.özellikle adresinize girip bakıyorum ne paylaşmışsınız neler yapmışşsınız diye…bayılıyorum size ve ailenize. hep mutlu olun nazarlardan uzak olun ınşallah.

  4. Her şey çok güzel çok aşk görünüyor. Sağlıkla hep birlikte nice mutluluklarınız olsun. Bebeğimin gelişine gün saydığım şu günlerde hayallere daldım sayenizde. Darısı başımıza olsun inşallah :’) hep sevgiyle ^.^

  5. allahım bebgınıze ve sıze guzel ömurler versın eşimle 10 yıl beraberlıgımız sonucu evlendık ve 2 yıldır evlıyız 1 yasında masal mira adında dunya guzelı kızımız var aşkımızı kızımıza olan duskunlugumuzu var hayat tarzlarımızı cok benzetıyorum ve sevgıyle takıp edıyorum kızımla bırlıkde yuregınızden opuyoruz sızı guzel anne mavı bebegıde kocaman opuyoruz sevgıyle kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir