Mini Mini Basket Oyunu

Anne olduktan sonra kullandığım her şeyi nasıl değerlendirebilirim , nasıl oyun hazırlayabilirim, bebeğim için daha nasıl faydalı, eğlenceli olabilirim diye düşünmeye başladım. İşte yine bu düşünceler içerisindeyken çıkan harika bir oyun oldu bizim için “Mini Mini Basket ” oyunu. Malzememiz yoğurt kapları hem de. Yoğurt kaplarınızı atmayın olur mu:)

DSC_1041

Yoğurt kapları ile bebeklerimizin hem motor becerileri gelişimi hem de renk farkındalığı için çok keyifli bir oyunla bir aradayız.  Mini mini basket oyunumuz için biz 3 tane yoğurt kabını biriktirmek ile başladık.

DSC_1038

Sonrasında yoğurt kaplarının altlarını keserek basket potalarımız oluştu ve kapların dışını beyaz kağıtlar ile kapladık. Beyaz kağıtlar ile kaplanan yoğurt kaplarımıza bebeklerimiz için algıda farkındalık yaratabilmek aynı zamanda oyunumuza hem eğitsel hem de görsel fayda katabilmek için, elişi kağıtlarından top şeklinde ve boyutlarında kestiğimiz parçaları yapıştırdık. Biz 3 renk ile başladık. Kırmızı, mavi ve sarı renkleri kullandık. Sizler de istediğiniz kadar sayıyı arttırabilir ya da oyuna başka fikirleri de ilave ederek değişik boyutlar kazandırabilirsiniz;)

DSC_1064

Kırmızı , sarı ve mavi renklerdeki topları atabileceğimiz basket potalarımız hazırdı. Bebeğimizin boy hizasına denk gelecek şekilde duvara çift taraflı bant ile yapıştırdık. Ve sarı, kırmızı ve mavi renklerdeki toplarımızı da bir kutu içerisinde yanına koyduk. Artık oyunumuz hazırdı.

PicsArt_1417551215607

Önce ben oynadım, “kırmızı top seni kırmızı potaya atıyorum ve baskeeettt ” diyerek, sonra eşim oynadı “mavi top seni mavi potaya atıyorum ve baskeeett “diyerek…Bütün aile oyunumuzun başında seferber olduk. 14 aylık bebeğim şimdi çok eğlenerek basket yerine goool diyerek renkleri ayırt edebiliyor ve ilgili renkteki topu ilgili renkteki potaya atıyor. Ama bizim için en önemlisi bebeğimizin gerçekten mutlu olması ve yüzündeki gülücükler…

Sonuçta çocuk oyunla ve sevgiyle büyürmüş.

Sevgiyle ve oyunla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir