Bardabas Bebek İle Tanıştınız mı?

Oyunun, çocuklarımızın hayatını nasıl müthiş şekillendirdiğini hepimiz biliyoruz. Hayatı oyunla öğrenip, dünyayı oyunla keşfediyorlar gerçekten de. En basit dediğimiz, güldük eğlendik keyifli vakit geçirdik işte dediğimiz oyunlarda bile aslında çocuğumuza, gelişimine bu doğal ve doğuştan olan keşfine önemli ölçüde katkı sağlayıp, yol göstericileri oluyoruz onların. Bu katkılar saymakla bitmez belki de hele ki bebeklik dönemi kadar kritik ve tüm algılarının açık olduğu bir dönemde biz anne babalara büyük bir rol düşüyor. Oyuncu rolü bu. Çok ciddi bir rol ve aşkla yapılacak bir rol bu. İşte bu noktada ne oynayacağız, ne oynatacağız sorularını soran anneler için hem hayatlarını kolaylaştıracak hem de bebeklerinin gelişimine keyifli bir biçimde katkıda bulunacak Bardabas Bebek müthiş bir fikir olarak karşımıza geliyor.

wg

Kısaca Bardabas Bebek’in ne olduğundan ve bizlere ne kattığından bahsetmek isterim. Bardabas Bebek her ay evinize gelen ve içerisinde her ay 5 farklı aktivitenin, ödül ve koku seremonisinin bulunduğu bir set. Bu aktivitelerle hem siz anne ve bebeklerine keyifli vakit geçirtmek amaçlanırken hem de bebeğinizin gelişimine destek olabilecek bir set. Bebeğinizin bilişsel gelişimi ( akıl yürütme, öğrenme, zihinde canlandırma, gözlem, karşılaştırma, sonuç çıkarma vb gibi ) , psiko-motor gelişimi ( el parmak kasları, el göz koordinasyonu vb gibi ), sosyo-duygusal gelişim ( duygularını dışa vurma, işbirliği yapabilme, yardımlaşma, ebeveyni ile bağlanma temelini kuvvetlendirme vb gibi ) hedeflenmektedir. Bununla birlikte bebeğin gelişiminde özellikle beyin gelişiminde, beş duyu oyunlarının önemi büyüktür. Ve Bardabas Bebek kutuları içerisindeki aktivitelerde beş duyu gelişimine yönelik oyunlar sıklıkla yer almaktadır. Işık oyunları, farklı dokulara dokunma oyunları gibi.

7_5_2_Cocuk elli resimler

2_5_2_Cocuk elli resimler
Her kutunun içerisinde bir ödül seremonisi var. Aktivitenizi yaptıktan sonra kendinize ve bebeğinize bir gülen yüz çıkartması yapıştırıyorsunuz ve birbirinizi alkışlıyorsunuz çünkü siz müthiş bir takım çalışması yaptınız birlikte. Bu takım çalışmasında bebeğiniz bu oyunlarla dünyayı keşfederken siz de onu yönlendirici değil iyi bir yol gösterici oldunuz.

Bununla birlikte her kutunun içerisinde bir de koku seremonisi var. Aktivitenizi yaptınız, ödül seremonisini tamamladınız sırada koku ile bu keyifli anı kalıcı kılmak var. Kutuyu kaldırmadan önce içerisinden çıkan lavanta yağını bir damla kendi avucunuza bir damla bebeğinizin avucuna sürerek ellerinizi birbirinize sürtün ve derin derin koklayın yüzünüzde bir gülümseme ile. Bebeklik dönemini hiçbirimiz hatırlamayız ama işin içerisinde koku varsa işte o zaman anılarımız canlanır çünkü bizi geçmişe götürebilecek tek şey kokudur aslında. Bebeğiniz büyüdüğünde bu kokuyu duyduğunda sizinle beraber geçirdiği o keyifli anlara gidecek hafızasında. Ve böylece oyununuzu da, beraber geçirdiğiniz bu keyifli zamanları da aslında kalıcı kılmış olacaksınız.

QY3RHQ5
Bardabas Bebek ailesinde yer almaktan gerçekten gurur ve mutluluk duyuyorum çünkü bu kutuların içinde diğer tüm aktivitelerden farklı olarak bir ruh olduğuna inanıyorum. Anne ruhu bu, içerisindeki tüm oyunlara da aktivitelere de duyguyu da katarak oynamanızı sağlayacak bir ruh.
Bardabas Bebek ile ilgili detaylı bilgiye www.bardabas.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Beni bilirsiniz ben yazılarımı hiçbir zaman hoşçakalın diye bitirmem , hep sevgiyle ve oyunla kalın diye bitiririm. Ve yine sizlere sözüm aynı, oyunla kalın olur mu;)
Sevgilerimle
İnci Akbay

bardabas

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir