Arkadaşlık Sihirlidir

Başlığa bakınca “arkadaşlık evet önemli ama nasıl sihirli oluyor” diye düşünebilirsiniz. Anlatayım dilerseniz, canınızın çok sıkıldığı bir anda kapınızda elinde kahvesiyle beliriyorsa arkadaşınız ve yüzünüzde bir gülümseme oluşturabiliyorsa bu sihir değil midir ya da sırlarınızı paylaştığınız, omzunda ağladığınız, sevincinizde sizden çok sevinen kişilerin hayatınızda olması sihir değil midir?

Çok şükür ki benim hayatımda öyle çok arkadaşım yani öyle çok sihirim var ki. Belki de bu yüzden kızım arkadaşlarından bahsederken yüzümde oluşan mutluluğun sebebi.

Arkadaşlar hayatımıza ciddi anlamda değer katıyor çünkü. Ve hayattaki en önemli varlıklarımızın yani çocuklarımızın bu değerleri öğreniyor, biliyor ve yaşayabiliyor olması biz anne babalar için gerçekten de önemli.

İşte tam da bu bakış açısında ve bu değerlerle dolu sihirli bir dünyanın kapılarını açmak istiyorum sizlere. Bu dünya Pony’lerin dünyası. Sevimli, arkadaş canlısı minik Pony’lerin dünyası. Kim mi bunlar? 2011 yılından bu yana Minika Çocuk’ta yayınlanan My Little Pony çizgi dizisinden aslında bir çoğumuz yakından tanıyoruz bu karakterleri. Ve hatta şu anda da “Equestra’yı Keşfet” temasıyla Minika Çocuk’ta yayınlanmaya da devam ediyor.
Neden mi bu dünya sihirli böylesine? Çünkü aslında olması gereken ama maalesef ki yavaş yavaş kaybedilmeye başlanılan değerleri öylesine güzel anlatıyor ki. İyilik, sadakat, dürüstlük ve cömertlik gibi. Çocuklarımız için hayal ettiğimiz dünyanın değerleri değil mi bunlar.

Hani deriz ya hep çocuklarımız bizlerin, izlediği şeylerin, arkadaşlarının, çevresinin kısacası gördükleri ve gözlemledikleri her şeyin aynalığını yaparlar, taklit ederler diye. Ben çocuğumun az önce bahsettiğim değerlerin aynalığını yapmasını istiyorum, ben çocuğumun arkadaşlığın öneminin vurgulandığını ve paylaşmanın keyifle dolu dolu anlatıldığı şeylerin aynalığını yapmasını istiyorum.

Belki de bu yüzden bu sihirli dünya benim için bu kadar anlamlı geliyor. Hep olmasını istediğimiz ve bunun için çabaladığımız değerlerin Pony’ler gibi eğlenceli ve sevimli karakterler ile vurgulanıyor olması ve kızımın bu karakterleri böylesine sahipleniyor ve seviyor olması işte en güzel tarafı. Çünkü oyuncaklar ve karakterler de onların bir arkadaşı hatta belki de en yakın arkadaşlarından biri. Hani tasvip ettiğin bir arkadaşı olunca için rahat eder ya, bu da aslında tam da bunun gibi. Tasvip ettiğin bir karakter olunca için de rahat ediyor bir anne olarak. E en ince ayrıntısına kadar düşünmek zorunda oluyoruz, ne de olsa anneyiz biz.

1_resized

Oyuncak ya da karakter deyip geçmemek lazım çünkü. Onlar hayatımızın her anında yanımızdalar bizim. Okula giderken de eşlik ediyorlar bize, yolculuk yaparken de, yemek yerken de, kitap okurken de, uyurken de. Ve daha bir sürüsü aslında.

2_resized

Bu sebeple bahsettiğim bu sihirli dünyanın içerisine dahil olmaktan dolayı içim rahat benim.

Mesela geçtiğimiz günlerde My Little Pony boyama kağıtlarını okula götürmek istedi kızım ve bütün sınıf arkadaşlarımızla paylaştık ve hep birlikte boyamaya başladık.

3_resized

4_resized

Sonrasında da evimizde Pony oyuncaklarımızla sınıftaki arkadaşlarımızla boyamalarımızı nasıl paylaştığımızı ve hep birlikte ne güzel boyalar yaptığımızı anlattık. Minik Pony ler sadece bizi dinlemekle kalmadı bilyor musunuz, kulaklarımıza ne kadar güzel yaptığımızı ve bundan ne kadar mutlu olduklarını da fısıldadılar.

5_resized

Belki Pony’ler sizlerin de kulaklarına birşeyler fısıldamak isteyebilirler.

Bu dünya hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz;

www.ponydunyasi.com

http://mylittlepony.hasbro.com/tr-tr/parents/

Arkadaşlarla, sihirle ve bu değerlerle kalın…

Sevgilerimle…
İnci Akbay

6_resized

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir