Oyunun Önemi ve Bebek İşaret Dili Kayseri Semineri

Kayseri Anneleri Ve Alpin Oyun Atölyesi, Kayseri Novotel’de seminer vermek üzere davet etmişti beni.

Uçaktan iner inmez beni Kayseri annelerinin kurucusu ve organizasyonun tatlı sahibesi Ayşegül karşıladı.Birlikte kahvelerimizi içip tatlı tatlı ön hazırlıklarımızı tamamladık önce. Aslında benim yapmam gereken pek de bir şey kalmamıştı. Ayşegül, organizasyonun en ince ayrıntısına kadar düşünmüş ve hazırlıklarını tamamlamıştı.

Novotel’de, keyifli bir kalabalık ile tanıştım önce. Sadece annelerin değil, babaların da katılımının olması çok hoşuma gitmişti. Çünkü çocuklarımızı tek başımıza yetiştirmiyoruz bizler. En önemli yardımcımız ve rol model alınan en önemli diğer kişi babalarımız çünkü.

Sunumuna “Oyunun Önemi” ile başladım. Klasik bildiğimiz şeyleri anlatmayı sevmem sunumlarımda. Zaten insanların bildiklerini, onlara tekrar anlatmaya gerek yoktur çünkü. Farklı bir bakış açıcı kazandırmaktır önemli olan.
“Oyunun Önemi”nde oyun oynamanın ne kadar ciddi bir iş olduğunu konuştuk, çocuklarımıza oyun oynayarak kişilik gelişimlerine neler katabileceğimizi konuştuk. Örneğin, oyun oynarken beklemenin, oyunun içerisinde bekleme oyunları yaparak aslında beklemeyi öğrenmenin ne kadar önemli olduğuna değindik. Çünkü en büyük “irade kontrol gücü”nü beklemeyi öğrenerek yapabiliriz bu hayatta. Bu gelecek için çok büyük bir erdem ve sağlam temelli başarı yollarını açar bize. Ne kadar küçük yaşta ve nasıl öğrenebileceğimizi konuştuk.
Oyun oynamanın bilişsel, duygusal ve sosyal faydalarından bahsettik ve oyun oynarken dikkat edeceğimiz püf noktalar neymiş baktık. Hani oyun oynamak ciddi bir iştir demiştim ya, işte bu ciddi işe tüm dikkatimizi verebilmemiz için etrafta dikkatimizi dağıtacak hiçbir şeyin olmaması gerektiğini konuştuk ve bunun için neler yapabileceğimizi.

“Oyunun Önemi” sunumumdan sonra bir ara verdik ve konuklarımızla kısa ama tatlı bir sohbet içerisine girdik.
Aradan sonra “Bebek İşaret Dili” sunumuma geçtik. Bu konuda ne kadar farkındalık yaratabilirsem o kadar iyi olur düşüncesindeyim hep. İnandığım ve çok önemsediğim bir konu Bebek İşaret Dili benim için. 12 aylık bir bebeğin, tüm ihtiyaçlarını hatta karmaşık düşüncelerini bile işaret dili ile nasıl kolay ve nasıl rahat anlatabildiği videoyu izledik, temel işaretleri öğrendikten sonra. Düşünsenize, bebeğiniz ağlamadan size bezini değiştirmenizi istediğini söylüyor ya da oyun oynamak istediğini söylüyor. Hem de daha bir yaşına bile girmemişken ya da yeni girmişken. Böyle bir durumun bebeğinizde yaratacağı özgüveni ve mutluluğu bir düşünün. Ve ebeveynleri de… Bebeğini anlayabildiği ve ihtiyacına hızlıca cevap verebildiği için karşılıklı sağlanacak sapasağlam ve olumlu etkileşimi düşünün. Hiçbir bebek huysuzluk ya da yaramazlık olsun diye ağlamaz ( bu kelimeleri hiç sevmem ve hiç kullanmam, anlaşılır olması açısından kullanıyorum. Çünkü huysuz demek huyu olmayan demek ve yaramaz demek işe yaramayan demek. Her bebeğin huyu vardır hem de çok güzel huyu vardır ve her bebek yarar hem de çok güzel yarar bu dünyaya. Siz de dikkat edin olur mu. Kurduğumuz cümlelerin hayatımızı şekillendirdiğini hep hatırlayalım olur mu) Bir bebek ağlıyorsa bir ihtiyacı olduğu için ağlıyordur. Fiziksel, zihinsel ya da duygusal bir ihtiyacı. İşte bu ihtiyacı bize anlatabilmeleri ve bizim de anlayabilmemiz için mükemmel bir iletişim yolu aslında Bebek İşaret Dili.
“Bebek İşaret Dili” anlatımım bittikten sonra duyarlı anne ve babalarımızın sorularını cevapladım.

Ve duyarlı anne babalarımızın katılımcı belgelerini imzalarken minik minik sohbetimiz devam etti.

Ve tatlı sahibemiz Ayşegül’ün buram buram kokan çiçeği kollarımla kavuştu.

Sonra da havaalanı yolu ve İstanbul’a geliş ve bebeğime sımsıkı sarılma ile bitti günüm.
Kayseri annelerine bu güzel organizasyonu için yürekten teşekkürlerimi ve bahsettiğim duyarlı anne ve babalarımıza kocaman alkışlarımı gönderiyorum bir kere daha.

Oyunla, sevgiyle ve işaretlerle kalmaya devam edin olur mu…

Sevgilerimle…

DSC_0067

DSC_0073

DSC_0077

DSC_0086

DSC_0109

 

DSC_0153

DSC_0170

DSC_0191DSC_0199

DSC_0239

DSC_0242

DSC_0262

 DSC_0251

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir