Komşu Komşu Oyunu

Hani bir eşya ya da bir kıyafet alınca deriz ya bazen “ ömürlük “ bir eşya aldık, “yıllarca kullanırız” diye. İşte Komşu Komşu oyunu aslında tam da öyle bir oyun. Yıllarca oynanabilecek bir oyun. Bu yüzden dayanıklı malzemeden olması çok daha iyi.

İki adet büyük kalın mukavva yapacağımız ev için gerekliydi. Mukavvanın birini evi yapmak için diğerini de çatısını yapmak için kullandık ve 6 tane pencere açtık evimizde. Arkasına da şekildeki gibi bir düzenek oluşturduk. Bu düzeneği yapmamızın sebebi resimleri rahatça çıkarıp yerlerine yenilerini istediğimiz zaman koyabilmemiz içindi. Bu düzenek için mukavvadan küçük parçalar kesip pencerenin alt ve üst tarafına yapıştırdık. Bu sayede resimleri rahat koyup çıkarabiliyoruz, basit bir sürgü mekanizması gibi düşünün.

 

20140903_141052

20140903_141110

Komşularımızı oluşturmak için internetten bulduğum hayvan resimlerinin çıktısını aldım fotoğraf kağıdında. Biz hayvanları çok sevdiğimiz için hayvan resimleri seçtik. Her pencereye bir hayvan resmimizi koyduk. Şimdi sırada tık tık tık diye komşularımızın pencereleri çalıp kim varmış orada diye bakmak kaldı. Belki bir süre sonra hangi pencerede hangi hayvan arkadaşımız vardı acaba diye tahmin bile yürütmeye başlayabiliriz. Mesela “kedi neredeydi bebeğim” sorusuna kedinin olduğu doğru pencereyi açarak harika cevaplar alabiliriz. Bebeklerimizin hepsi birer dahi çünkü, yeter ki onların potansiyelinin farkında olalım. Bu sayede bebeklerimiz için eğlenceli bir hafıza oyunu olabilir komşu komşu oyunu.

20140903_141209

Pencerelerimize ileriki zamanlarda koymak üzere farklı resimlerin çıktılarını da hazırladım. Hayvan komşularımızdan sonra aile komşularımız da olabilir. Bu sefer pencereleri açıp bir bakarız ki anne, baba, dayı, teyze gibi akrabalarımız pencereden bize bakıyor. “Anne hangi pencerede acaba tatlım” diyerek oyunumuza devam edebiliriz.

20140903_141253

Aile komşularımız bir süre sonra taşınabilir, yerlerine vücudumuzdan oluşan komşular gelebilir diye düşünerek kulak, burun, ağız, göz, el ve ayak fotoğraflarından oluşan komşularımızı da hazırladım.

20140903_141235

Bu ömürlük bir oyun demiştim ya biraz daha ileriki zamanlar için sayılar ve harflerden oluşan fotoğraflarımız da komşu olmak için bekliyor bizleri:)

20140903_141307

Sarı evimizi salonumuzun duvarına Mavi’nin boy hizasına denk gelecek şekilde yapıştırdım. İstediği zaman komşularımızın pencerelerini çalabilsin ve istediği zaman komşularımızla görüşebilsin diye:)

20140903_142708

 

Keyifli komşuluklar ve çoook keyifli oyunlar diliyorum…

Çocuk oyunla ve sevgiyle büyür…

 

4 thoughts on “Komşu Komşu Oyunu

  1. Çok yaratıcı zevkle takip ediyorum sizi benim oğlum 6 aylık suan yenı yeni oyunlara başladık 🙂 Kesinlikle ilgi ve sevgiyle her şeyi anında öğreniyorlar hayat bebeğimle çok güzel…sevgiler size 🙂

  2. Malzemelerimiz hazır. Hemen deneyeceğiz. Ama benim güzel kızımın onu anında parçalaması muhtemel…:) Göze aldım deneyeceğim. 🙂 Çok teşekkürler paylaşımlarınız için…

  3. Ben bayılıyorum paylaşımlar evde bir sürü şeyde yapıyorum ancak ben bu tarz şeyleri yaptigimda oğlum hemen yirtiyor ve öğrenerek oynayamiyoruz , bize bir yol onerebilirmisiniz .Rüzgar 18 aylik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir