Panço İle Öğreniyorum

Geçtiğimiz günlerde blogger anneler olarak “Panço ile Öğreniyorum” etkinliğine katılmıştık. Katıldığımız bu etkinliği ve Panço ile öğrendiklerimizi sizlerle de paylaşmak benim için gayet keyifli olacak.

Processed with MOLDIV

Öncelikle sizlere kısaca Panço’dan bahsetmek isterim. Panço’nun ticari hayatı 1978 yılında başlıyor ve güçlü bir ivme kazanıyorlar ve 37 yıldır “Lider Çocuk Markası” olma özelliğini günümüzde de gayet başarılı olarak sürdürüyorlar. Sadece şık, sadece kaliteli değil, hitap ettikleri sektöre en özenli ve en uygun şekilde hem kaliteli hem de sağlıklı üretim misyonunu benimsiyorlar. Bu misyonu sadece benimsemekle kalmıyorlar ve birebir de gördüğünüz her ürün için hayata geçiriyorlar. Nasıl mı?

İşte beni en çok etkileyen bu kısım oluyor açıkçası. Ekoteks ile bir proje içerisine giriyorlar, satışa sundukları tüm ürünleri gerekli test aşamalarından geçiyor ve ilgili sertifikayı aldıktan sonra mağazalardaki yerlerini alıyor. Yani bir Panço mağazasından çocuklarımız için aldığımız her ürün Ekoteks sertifikalı. Bu cidden müthiş etkileyici benim için, bir anne olarak. Peki Ekoteks nedir, ekoteks sertifikası ne işimize yarar diye merak edenler için de şöyle açıklıyayım: Ekoteks Laboratuvar ve Gözetim Hizmetleri A.Ş. oyuncak ürünleri de dahil olmak üzere geniş tüketici ürünleri yelpazesini hassasiyetle test eden ve dünya çapında 3.000’in üzerinde uluslararası ve lokal kuruluşlara hizmet vermekte olan bir kuruluş. Ekonomi Bakanlığı ve İthalat Genel Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu “Bazı Tekstil ve Konfeksiyon Ürünlerinin Denetimine İlişkin 2014/15 sayılı Tebliğ gereği” Türkiye’ye ithal edilen ürünlerde Azo boyarmadde denetimi yapılmaktadır. Söz konusu bu denetim ve gözetimlerde Ekoteks uygulayıcı olarak görevlendirilmiştir. Sözün özü şu ki, Ekoteks Laboratuarının amacı; doğru testleri uluslararası gerekliliklere uygun olarak yapmak ve müşteriye güvenilir bir şekilde ulaştırmaktır.

Kısaca bahsedeyim demiştim ama buraya kadar pek kısa olmadı sanki farkındayım ama benim için çok önemli bir konuydu bu, ekoteks sertifikalı olması konusu. Şimdi gelelim katıldığımız etkinliğe; Önce Panço İlkbahar Yaz koleksiyonu hakkında bilgi edindik, aslında bilgiye gerek yokmuş, ürünleri görmek dahi yeterliymiş, rengarenk cıvıl cıvıl çook şık çook eğlenceli bir koleksiyon. Biz de istiyoruz deyince bize “Büyüklere Yok” dediler:)

İşte koleksiyondan çok beğendiklerim ve hatta kızım Mavi için seçtiklerim;)

PA-1261

PA-2172

rtyhjk

fhgjhkj

www.panco.com.tr adresinden tüm koleksiyona ulaşabilirsiniz.

Geldik etkinliğin sonuna, bizim ağız dolusu güldüğümüz, eğlendiğimiz ve öğrendiğimiz soru cevap kısmına. Bloggerlar olarak oturduk bir masanın çevresine, önümüzde boş kartlar ve elimizde kalemler. Panço yetkilileri sordu sorularını, biz de tahminlerimizi yazdık kartlara ve başladık oyunumuzu oynamaya. Survivor gibiydi resmen ve tahmin ettiğimiz rakamları görmeliydiniz:)

İşte sorular ve cevapları ( Bizim tahminlerimizi yazmayacağım bile, artık ne kadar uçtuğumuzu siz tahmin edin)

 • Dünyada bir yıl içerisindeki pamuk üretimi ve tüketimi nedir?
  26 milyon ton üretim, 24.2 milyon ton tüketim vardır. Panço çocuk giyim olarak her yıl tüketilen pamuklu kumaş miktarı 200 tondur.
 • Bebek cildi, yetişkin cildine göre kaç kat inceliktedir?
  Bebek cildi yetişkinlere oranla 5 kat daha geçirgen yapıya sahiptir. Bu nedenle bebek cildi ile temas halinde olan kumaşlar bebeğe zarar verici nitelikte olmamalıdır ve belirli kalite standartlarını sağlamalıdır. Panço olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın 29236 nolu tebliğinde bulunan kriterlere uygun üretim gerçekleştiriyoruz. Üretilen her bir ürün gerekli test aşamalarında geçerek Ekoteks sertifikası alıyor. Ekoteks sertifikası demek uluslararası güvenilirliği temsil eden ekolojik kalite markası demektir.
 • Sizce Panço’nun yeni sezon koleksiyonunda kaç parça ürün çalışılmıştır?
  850 model renkleriyle birlikte 2550 adet.
 • “0-2” Yaş çocuk t-shirt yakalarının genişliği ortalama kaç cm olmalıdır?
  Ortalama 11,5cm’dir. 0-2 yaş çocuk üst giyiminde yaka açıklığı standarttır. Bunun nedeni çok küçük modeller olduğu için yaka açıklığı arttığı zaman estetik olarak görüntü bozukluğu oluşturmamasıdır. Biz çoğunlukla 0-2 yaş üst gruplarımızda çıt çıt kullanarak daha fonksiyonel bir kullanım sunuyoruz.
 • Bir koleksiyon ne kadar sürede oluşur?
  Koleksiyon oluşum sürecinin en önemli aşaması olan ARGE süreci ( yurtdışı ziyaretleri, materyal deneme çalışmaları) yaklaşık 3 ay gibi bir süreci kapsıyor. Çalışma sürecimizin en çok zaman alan kısmı bütün materyallerin test aşamasından geçip doğru materyal ile doğru tasarımın buluşmasıdır.
 • Sizce Panço’da, ortaya çıkarılan 1 koleksiyon için, üretimden – son tüketiciye ulaşıncaya kadar kaç kişilik bir ekip ile çalışmaktadır?
  120 kişi.

Bu keyifli ve dolu dolu etkinlik için Sevgili Onto İletişim’e ve Sevgili Panço Yetkililerine kocaman teşekkürler…

Keyifle ve dolu dolu günleriniz olsun…

Sevgiyle kalın…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir