Ananen mi Daha Çok Seviyor Babaannen mi?

Hepimiz küçükken şu sorulara maruz kalmışızdır. “Anneni mi daha çok seviyorsun, babanı mı?” , ” Amcanı mı daha çok seviyorsun dayını mı?”, “Onu mu daha çok seviyorsun, bunu mu?” …. Bu sorular aslında benim kabusumdu ve bitmek bilmezdi bir türlü. Neden birini daha çok sevmeliydim ikisini de aynı derecede çok sevemez miydim yani. “İkisini de ” diye cevap verirdim ama yine de bitmezdi kapanmazdı konu “Hadi, hadi, hadii birini daha çok seviyorsundur söyle”. Oooooofff ki ne offf. Şimdi bana bu soruları soran herkese benim bir sorum var:

“Siz hangi çocuğunuzu daha çok seviyorsunuz?”

”Aaaa olur mu hiç öyle şey, insan çocuğunu ayırır mı hiç birbirinden” dediğinizi duyar gibiyim.

Peki, çocuklarınız büyüdü, torunlarınız oldu. Bu soruyu tekrar soruyorum:

”Hangi torununuzu daha çok seviyorsunuz?” Bu soruya cevap vermek için biraz düşünülüyor mu acaba! Keşke herkes ” Aaaa olur mu hiç öyle şey insan torununu ayırır mı hiç birbirinden ” cevabını verebilse. Ya da ” Ananen mi daha çok seviyor, babaannen mi?” sorusunu duyduğumuzda hangi yaşta olursak olalım, ”İkisi de birbirinden çok seviyor” cevabını verebilsek keşke.

Anne baba sevgisi ayrılmaz ve ikisinin de yeri bambaşkadır tıpkı çocukların sevgisi gibi.

Aslında torun sevgisi de ayrılmaz ve ikisinin de yeri bambaşkadır tıpkı çocuklarının sevgisi gibi, hatta çocuklarının sevgisinden daha büyük bir sevgi belki de. ( Burada sevgi kelimesini yazarken bile zorlanıyorum aslında, onun yerine yakınlık veya ilgi demek daha doğru olabilir. Çünkü toruna veya bir çocuğa sevgisizlik göstermek demek, benim için dünyadaki en büyük suçlardan biri. Bu yüzden bundan sonrası için sevgi kelimesi yerine yakınlık veya ilgi diye devam edeceğim.)

Ama pek de öyle değil sanki. O birbirinden ayıramadığın can’ım dediğin çocukların büyüyor, evleniyor ve can’ının can’ları dünyaya geliyor. Belki de en büyük sevgi o. Ben şuan sadece bir anneyim ve benim için en büyük sevgi çocuğum ama çocuğumun bir çocuğu olduğu günleri görürsem, eskilerin dediği gibi “torun baldan tatlı olacak” belki de. Fakat can’ının can’ından parça olan torunlar için yakınlık veya ilgi değişebiliyor sanki. İşin içerisine gelin ya da damat faktörü giriyor , iyi ya da kötü olmaları önemli değil. Diğer torun gelinin ya da damadın çocuğu gibi olmaya başlıyor ve bizimkisi seninkisi gibi ayrımlar söz konusu oluyor maalesef ki.

Bir torunun hafif nezle olsa yüreğin ağzına geliyor, diğer torunun zatürre olsa geçmiş olsun diyorsun ve hayat devam ediyor. Bir torununun her anına şahit olmak isterken, diğer torununu aylarca görmesen olabiliyor ve hayat devam ediyor. Bir torununun boy boy fotoğraflarını paylaşırken ya da duvarına asarken buluyorsun kendini, diğer torununun fotoğrafı var mıdır yok mudur hatırlamıyorsun ve hayat devam ediyor…

Ya da tam tersi düşünün mesela.

Bir torunun iki gün seni görmese adını sayıklıyor, diğer torunun aylarca görmese eksikliğini hissetmiyor. Bir torunun seni görür görmez koşa koşa gelirken kucağına, diğer torunun çekine çekine yaklaşıyor.

Sorun torunda mı? Yoksa bu enerjiyi veya hissi hissettirenlerde mi? Boşuna değil aslında , bebekler ve hayvanlar enerjiyi en iyi hisseder söylemi. Çocuğunuz tanıdık olsun olmasın birini gördüğünde durduk yere ağlamaya veya istememeye başlıyorsa, çocuğunuzun hissine, enerjisine önem verin, saygı duyun ve zorlamayın alışana kadar. Samimi sevgiyi de samimiyetsiz sevgiyi de , gözle görülmeyen ilgiyi de ilgisizliği de hissediyorlar belki de.

Bazı çocuklar buram buram anane yakınlığı ve ilgisi ile büyürken, bazı çocuklar buram buram babaanne yakınlığı ve ilgisi ile büyüyor. Ne mutlu ve şanslı ki bazıları da her iki yakınlık ve ilgi ile büyüyor. Kendimden pay biçerek yazıyorum, her ikisini de sevmeme rağmen, ben de buram buram anane yakınlığı ve ilgisi ile büyüyenlerdenim.

Ama anlayamadığım ne oluyor da bir taraf daha ağır basıyor ? Her ikisi de torun. Kızından, oğlundan, gelininden, damadından ne farkeder.

Farketmez işte, farketmemeli de. Küçüktüm ama farkettim ve hissettim. Küçükler ama farkediyorlar ve hissediyorlar.

Biraz sert mi geldi yazı? Bence biraz sert değil de özeleştiri için iyi bir fırsat mı acaba?

Torunları arasında yakınlık ve ilgi anlayışı farklı olan, ya da seninki benimki diye ayırt eden ananelere veya babaannelere bu yazı iki satır kelam olsun.

Buram buram hem anane hem de babaanne yakınlığı ve ilgisi ile büyüyen çocuklarımızın anane ve babaannelerine de bizden çoook büyük selam olsun.

”Hangi torununu daha çok seviyorsun?”

”Aaaa olur mu hiç öyle şey.”

Bu soruya hep böyle bir cevap verebilmesi dileğimle herkesin.

Sevgiyle kalın hep olur mu. Unutmayın sevgi bölündükçe değil paylaşıldıkça artar;)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir