Eyvah Sütüm Kesildi!

Her türün sütü yavrusu için en uygun ve en ideal süttür bilincinde ve bebeğimi anne sütü ile emzirmeliyim telaşında bir anneyim ben de tıpkı çoğu anne gibi. Bebeğim 6 aylıkken sütüm birkaç gün gelmemiş ve çok ciddi bir stres yaşamıştım. O birkaç gün boyunca bebeğimden gizli gizli çok ağladım ve kendimi öyle suçlu hissetmiştim ki. Durmadan tatlı, hurma vb tüketmeye başlamış, litrelerce su içiyordum ama yaşadığım suçluluk ve bir daha sütüm gelmeyecek düşüncesi yiyip bitirmişti resmen beni iliklerime kadar. Hemen doktorumuza danıştım. Sütüm kesildi, ben bittim öldüm ne yapacağım diye. Telefon görüşmesi sonrası biraz rahatlamış ve doktorumun dediklerini araştırmaya başlamıştım. “ Bu geçici bir durum olabilir, psikoloji ile sütün çok doğru bir orantısı vardır. Tekrar sütün gelebilir ve emzirebilirsin. Ama sütün gelmezse de, bir daha emziremesen de bu dünyanın sonu değil ve aranızdaki bağı daha da kuvvetlendirmek için daha dört kolla sarılacaksın bebeğine. Doğumdan sonra hiç sütün gelmeyebilirdi ya da bebeğin emmeyi reddedebilirdi, böyle bir durumda ne yapacaktın, annelikten istifa mı edecektin, annelik sadece emzirmek demek değil, annelik tüm şartlar altında sevginle büyütmek demek” demişti ve doktorumun o sözleri dün gibi aklımdadır. Şu şekilde devam etmişti konuşmasına “ Anne sütü emmeyen ya da ememeyen bebekler aç mı yaşıyor sağlıksız mı büyüyor sanıyorsun. Anne sütü kadar faydalı ve anne sütüne eşek sütünden sonra en yakın keçi sütü var. Sütün gelmezse eğer organik keçi sütü ile tanıştıracağım seni ve için en az emziriyormuşsun gibi rahat edecek, iyi düşün iyi olacak “ Rahatlamıştım gerçekten de, araştırınca daha da rahatlamıştım.

Sütüm geldi ve ben emzirmeye devam ettim. Bebeğim bir yaşına geldikten sonra ek olarak keçi sütüne de başladım. Ve hatta keçi sütünden yoğurt yapıp ayran olarak içirmeye de.

Bir süre sonra Hiper Farma firmasının Töpfer Organik Keçi Sütü Bebek Maması etkinliğine davet edildim. Hemen seve seve kabul ettim daveti. Çünkü ben de keçi sütüne inananlardandım ve aklımdaki tüm soruları işin uzmanlarına sorabilecektim.

Etkinlikte ben sordum, uzmanlar cevapladı:

• Tamamen organik keçi sütünden mi üretiliyor?
“Evet, Töpfer sadece organik prensiplere uygun keçilerin sütlerinden temin ediliyor. Avusturya ‘da organik olarak yetiştirilen Saanen keçilerinden elde ediliyor. Ürünler Güney Almanya’da 104 senelik Töpfer firması kalitesi ve güvencesi ile üretiliyor. “

Cevap beni anne sütü gibi organik olduğu konusunda ihya etmişti ama sertifikalarını görmeden olmazdı tabii.

• Peki sertifikalarınızı görebilir miyim?
“Tabi ki. Ürünlerin organik sertifikası bağımsız uluslararası denetleme kuruluşu BCS tarafından verilir. Hem Töpfer Firması hem de ürünlerin Türkiye pazarında pazarlama ve satışını yapan Hiper Farma İlaç firması BCS kuruluşu tarafından denetlenmektedir. Ürünün kutusu üzerinde yer alan ‘BIO’, ‘Organik Tarım’ ve ‘ÖKO Garantie’ logoları ürünün organik olduğunu kanıtlamaktadır. “

• Keçi sütünün önemini tam olarak anlatabilir misiniz?
“Kolay sindirilebilir olması, alerji riskinin düşük olması, bağırsak sağlığı ve bağışıklık sisteminin gelişimine destekleyici olması, vitamin grubunda yüksek B1 ve B2 vitaminlerini içeriyor olması, mineral grubunda yüksek kalsiyum, fosfor, potasyum ve selenyum içeriyor olması, anne sütüne yakın bir profil olduğundan karbonhidrat, yağ, protein, vitamin, mineral ve yağ asitleri açısında büyüme ve gelişime desteği sağlaması, Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri ile beyin ve sinir sistemi gelişimi sağlaması gibi özellikleri ile keçi sütünün önemini anlatabilirim size. “

• Peki, keçi sütü bu kadar faydasının yanı sıra folik asit oranının düşük olmasından dolayı kansızlığa sebep olabiliyor, bebeklerimizin kansızlık problemi yaşamasını istemeyiz. Siz ne diyeceksiniz?
“Doğrudur. Saf keçi sütü düzenli kullanıldığında içerisindeki folik asit oranı düşük olduğu için anemi yani halk arasında kansızlık olarak bilinen hastalığa sebep olabilir. Fakat Töpfer organik keçi sütünden üretilen devam sütü bu konu göz önünde bulundurularak folik asit açısından zenginleştirilmiştir. Böylece bir anemi riski görülmez.”

• Hangi aylarda kullanımı uygun?
“Töpfer Organik Bebek Sütü doğumdan itibaren 6. ayın sonuna kadar kullanılır. Töpfer Organik Devam Sütü 6. aydan itibaren kullanılır.”

• Nasıl kullanıyoruz?
“Klasik mamalarda olduğu gibi 30 cc’ye bir ölçü kaşığı toz mama şeklinde hazırlanır. Kutunun arkasında detaylı hazırlama bilgisi ve beslenme planı bilgileri mevcuttur.”

• Nerelerden temin edebiliriz?
“Ürünümüz market ürünü değildir. Ve tamamen organik olması sebebiyle raf ömrü diğer benzer ürünlere göre daha kısadır. Eczanelerden temin edebilirsiniz. Eğer gittiğiniz eczanede bulunmuyorsa, eczanenizden hemen bir ecza deposundan sipariş vermesini isteyebilirsiniz.”

İçim çok rahat etmişti bu açıklamalardan sonra. Yıllarca ilaç sektöründe görev yapmış olmanın ve aslında ilaç sektörünü iyi tanıyan biri olarak, ürünün muadilleri var mı, ya da ürün orijinal mi, rakipleri kimler diye soracakken, Türkiye de ilk ve tek organik keçi sütü bazlı bebek maması olduğunu belirtip Töpfer’in tek inadının bebeklerimizin sağlığı olduğunu dile getirdiler.

Benim içim tamamen rahat etmişti. Ve kullanmak üzere hemen ürün istedim. Marketlerden katkı maddesi, koruyucusu vb yüksek keçi sütü alma devrim artık rafa kalkmıştı ve ayranımızı Töpfer organik devam sütü ile yapabilir miyim endişesi kapladı bu sefer de beni. Eee anne olunca her şeyi en ince detayına kadar öğrenmek istiyorsun. Sonuçta gözümüzden bile sakındığımız bebeklerimiz söz konusu.
Yine sordum, peki yoğurt yapabilir miyim diye:
Uzmanların cevabı ve yaklaşımı yine çok olumluydu. Hemen yoğurt tarifi ile ilgili bir broşür verdiler bana.

yoğurt yapımı

Benim içim çok rahat bir biçimde ürün istedim hemen ve yine içim rahat kullanmaya başladım.
Daha detaylı incelemek isterseniz eğer; ( Ne de olsa anneyiz)
Töpfer mamaları detaylı bilgi için: www.topfer.com.tr
Sosyal medya:
Facebook: HiperFarma /
Twitter: Hiper_Farma /
Instagram: hiper.farma

Sevgiyle ve huzurla kalın…
İnci Akbay

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir