Tereyağını Kendin Yap

Bir kadın ve anne girişimci ile kesişti bir gün yolum. Tam da anneliğe yakışır bir girişimi ile hem de, annelik gibi, %100 doğal bir ürünü ve kendi yarattığı markası ile. Hani anne olduktan sonra hepimiz yüzümüzü doğala döneriz ve doğal ürün arayışlarına gireriz ya, çocuklarımız için, işte bu bakış açısıyla başlayan bir yolculuğun geldiği nokta kendi markalarını oluşturdukları bir girişim ile sonuçlanıyor. Ve ” Tereyağını Kendin Yap” markası doğuyor. Kurucusu Sevgili Müge Hanım heyecanla anlatıyor bana, adeta üçüncü çocuğu gibi. Her zaman söylerim ya kadın girişimcilere hele ki anneyse saygım sonsuzdur diye. Yine çok saygı duyduğum bu başlangıcı ve markayı kurucusu Sevgili Müge hanım dan diledim keyifle ve heyecanla. Ve ben sordum, Sevgili Müge Hanım cevapladı:

tereyağı 3_resized

Bize kendinden biraz bahseder misin?
Aslında uzun yıllar boyunca kendimi Ankara doğumlu şeklinde başlayarak anlatırdım ama bir süredir Ayda ve Badenin annesi olarak başlıyorum Hepimizde olduğu gibi onlar benim için de yeni bir hayatın başlangıcı oldular. Çok kısa olarak makine mühendisiyim daha sonra işletme yüksek lisansı yaptım ve uzun yıllar kurumsal firmalar da çeşitli yöneticilik pozisyonlarında görev aldım. İstanbul’da yaşıyorum, işi işyerinde bırakan ve çocukları ile keyifli zaman geçirmeyi çok seven bir anneyim.

tereyağı 4_resized

Tereyağını Kendin Yap fikri nasıl oluştu?
Öncelikle bu bir buluş değil, tereyağının tek hammaddesi süt yağıdır. Evimizde son 4 yıldır tereyağını bu şekilde yapıyor, kahvaltı ve bütün yemeklerinizde kullanıyoruz. Uzun zamandan beri ve özellikle de Ayda ile Badenin hayatımıza girişinden sonra katkısız ve doğal olan ürünleri kullanma yönünde maksimum çaba göstermeye başladık. Eşim işi sebebi ile yüksek yağ oranı olan katkısız pastörize süt kaymağını (süt yağı) getiriyor ve bizde hiçbir ekipman kullanmadan 15dk içinde saf ve katkısız tereyağına dönüştürüyoruz. Tek değerli çocuk benim çocuklarım değil, hepsi birbirinden daha değerli ve ilk olarak komşularımız sonra çocukların arkadaşlarının aileleri derken bir anda bizimle beraber yaklaşık 100 ailelik bir grup olduk. Bunu yapan herkes hem lezzet hem de çok kolay olması sebebi ile tekrar tekrar talep ettiler. Her gün yeni talepler gelmeye başlayınca 2017 yılı başında neden bunu daha çok aile ile paylaşmayalım dedik ve ilk olarak bu şekilde yola çıktık. Ve sadece sosyal medya ve web sitesi üzerinden sipariş aldığımız bir yapı kurduk. Ürünlerin siparişi geliyor ve soğuk zincir ile dağıtımı yapılıyor.

Yapılışı konusunda bizi biraz bilgilendirir misin?
Biz kendi yoğurdumuzu da evde yapıyoruz ve kesinlikle yoğurt yapmaktan çok daha kolay. Süt kaymağımızın yağ oranı çok yüksek olduğu için tereyağına dönüşmesi çok kolay oluyor. Hiçbir ekipmana da ihtiyacınız yok. Bütün ihtiyacınız olan bizim size göndereceğimiz Tereyağını Kendin Yap saf ve katkısız süt kaymağı, boş bir kase ve soğuk su. Kaseye aldığımız kaymağı bir elimiz ile hamur yoğurur gibi yoğuruyoruz. İlk olarak kaymağımız kar görüntüsü alacak ve arkasından suyunu (ayranını) bırakacak yani tereyağı oluşumu başladı ve çıkan suyu bir kaba boşaltıyoruz ta ki artık suyu çıkmayana kadar ve daha sonrasında bir bardak soğuk su içinde tereyağımızı yoğurarak yıkıyoruz ve işte bu kadar kolay; saf ve katkısız tereyağımız hazır. Tereyağını Kendin Yap sosyal medya hesaplarından ve www.tereyaginikendinyap.com sitemizden yapılış videosunu izleyebilirsiniz. Toplam süre en fazla 15dk ve bunu ayda bir veya iki ayda bir kere yapıyorsunuz. Kesinlikle buna değer.

Dağıtımını nasıl yapıyorsunuz?
Bizi en çok zorlayan konulardan bir tanesi de dağıtım konusu idi. Kesinlikle ürün soğuk zincir bozulmadan soğutuculu araçlar ile dağıtılmalı. Birçok dağıtım firması ile görüştük ve içimize sinen bir firma olmadığı için dağıtımı kendi araçlarımız ile yapmaya karar verdik. Bu sebepten tüm Türkiye’ye değil ilk olarak İstanbul ile başladık ve daha sonra Ankara’da dağıtıma başladık. Yakın zaman içinde de gelen taleplere paralel olarak İzmir’de dağıtıma başlayacağız. Kendi araçlarımız ile soğuk zincir bozulmadan dağıtım bizim büyük maliyet kalemlerimizden biri ama ürün sağlığı ve kalitesini koruyabilmek sebebi ile dağıtım konusunda kesinlikle taviz vermeyeceğiz.

Sadece inek sütü kaymağımı? Yoksa şu günlerde sıkça karşılaştığımız inek sütü alerjisi olanlar için keçi kaymağı da var mı?
İlk olarak inek sütü kaymağı ile başladık fakat gelen talepler sebebi ile Mart ayında keçi sütü kaymağının da dağıtımına başladık. Aynı şekilde keçi kaymağından da saf ve katkısız tereyağı yapıyorsunuz. Sadece keçi çiftliğinden alınan sütleri kullanıyoruz, inek sütüne göre daha limitli bir ürün olması sebebi ile de haftada sadece bir kere keçi sütü kaymağı üretimi ve sevkiyatı yapıyoruz. Keçi sütünde ve inek sütünde de sadece Balıkesir bölgesinin sütünü kullanıyoruz.

Peki neden Tereyağını Kendimiz Yapmalıyız?
Her ne olursa olsun en saf ve katkısız olanı her zaman bizim kendi yaptığımızdır. İçinde ne olduğunu biliriz ve gönül rahatlığı ile tüketiriz. 15dk gibi kısa bir sürede yapılan sadece bizim elimizin değdiği bir ürün. Tereyağı alıp yıkayıp kullanabileceğimiz bir ürün değildir ki biz anneler her şeyi en iyi şekilde dezenfekte etmeyi severiz Yapılışı da çok keyifli, her ay bir kere yapıyoruz ve Ayda ile Bade de yapmama yardımcı oluyor. Düşünün ne kadar kolay ki 4,5 yaşında Ayda bunu yapabiliyor, bu kadar basitken neden Tereyağımızı Kendimiz Yapmayalım ve içinde hiçbir katkı olmadığını bildiğim bir ürünü çocuklarıma yedirmeyeyim. Biz evimizde sadece kendi yaptığımız tereyağını ve zeytinyağı kullanıyoruz ve kesinlikle herkese de bunu tavsiye ederim. Ama önemli olan doğal ve katkısız ürünler bulabilmek. Biz aramayın, kendiniz yapın diyoruz. Hatırlarsanız dünyaca ünlü TIME dergisi kapak olarak “eat butter” yani “tereyağı tüketin” dedi. Birçok Türk bilimci de bunu desteklemekte. Sosyal medya hesaplarında takip ederseniz birçok müşterimiz bir kısmını sade olarak yapmakta ve bir kısmını da dereotu, fesleğen, kekik gibi diğer çeşitli otlarla renklendirmekte. Kesinlikle harika kahvaltılık tatlar ortaya çıkıyor. Herkese yapacakları tereyağının bir kısmını bu şekilde denemelerini kesinlikle tavsiye ederim.

Mavi bebeğim takipçilerinin denemeleri için bize özel bir uygulaman olabilir mi?
Ambalajlarımız 1.5kg süt kaymağı içerir ve net 1.4kg tereyağı elde edersiniz. Şu an tanıtım amacı ile müşterilerimizin adresine teslim 1.5kg saf pastörize süt kaymağını 70TL yerine 50TL olarak veriyoruz. Bu raftan tereyağı almaktan bile daha ucuz. İsteyen herkes kapıda ödeme yapabilir. Tabi ki de Mavi Bebeğim farkı olacak; Mart ayı boyunca sosyal medyada bizi beğenen ve www.tereyaginikendinyap.com verilen siparişin not bölümüne Mavi Bebeğim yazan ilk 100 müşterimize adreslerine teslim olmak üzere 40TL uygulaması yapacağız. Bu fiyat Mavi Bebeğime özel hem keçi hem de inek sütü kaymağı için geçerli olacaktır. Herkesin bu keyfi ve lezzeti senin sayende tatmasını istiyoruz; Afiyet Olsun

tereyağı 1_resized

Sevgili Müge Hanım’a bu tatlı sohbeti için çok teşekkür ediyorum. Ben denedim mi peki? Elbette. Geçen ay ilk tereyağımı yaptım hem de portakallı, kekikli ve süzme yoğurtlu. Ve zaten ilkini deneyimledikten sonra devamının geleceğinin garantisini verebilirim sizlere.

tereyağı 2_resized

Umarım bir gün tüm annelerin mutfağına girebilirsiniz Sevgili Müge Hanım. Hayallerinizin gerçekleşeceğine yürekten inanıyorum.

Tereyağını Kendin Yap ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz www.tereyaginikendinyap.com web sitesinden inceleyebilirsiniz.

Sevgiyle, keyifle ve sağlıkla kalın…

tereyağı 5_resized

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir