As Askıya Oyunu

Ev gereçleri alabileceğimiz bir marketten askılar aldım. Evinizde varolan askıları kullanabilirsiniz ya da çekmece kulplarını askı olarak da değerlendirebilirsiniz. Bebeğimin boy hizasına gelecek şekilde askıları duvara çift taraflı bant ile yapıştırdım.

DSC_0747_1

Ve bebeğim için asmasında kullanmak üzere bir sepet hazırladım. Bu sepetin içerisine birbirinden farklı günlük yaşamda kullandığımız eşyalarımızı koyduk. Bizim sepetimizde bir kaşık, bir tarak, bir ayna, bir top, bir havlu, bir oyuncak at, bir oyuncak koyun, bir pelüş ayı, bir bilezik ve üzerinde ayakkabı resmi bulunan bir kart vardı. Bütün nesnelerimize, elektirik bandı ile tutmasına ve asmasına kolaylık sağlayacak bir sap yaptım.

DSC_0744_1

Ve oyunumuz hazırdı. Önce sepetimizi keşfettik birlikte, neler varmış acaba içerisinde diye tek tek inceledik. keşfetmeyi her bebek gibi Mavi de çok seviyor. Ara ara Mavi’ye sürpriz sepeti ya da sürpriz kutusu hazırlıyorum. İçerisine bir zamanlar oynadığımız sonra uzun süre sakladığım eşyalarını, oyuncaklarını koyuyorum ve “haydi keşfedelim ” diyip başbaşa bırakıyorum sepeti/kutuyu ve Mavi’mi:)

As Askıya oyunumuz için de hazırladığımız sepetimizin içerisinde nesnelerimizi güzelce keşfettik ve başladık oyunumuzu oynamaya. İlk başlarda ben yönlendirdim daha doğrusu sözlerimle destek oldum bebeğime. “Haydi havluyu asalım askıya tatlım” dedim, “Haydi kaşığı asalım askıya bebeğim” dedim. Ve dediklerimi duyar duymaz sepetin içerisinden ismini söylediğim nesneyi bulup asmaya çalıştı askıya bebeğim:)

DSC_0745_1

Sonrasında kendi hayal gücüyle neler yapmak istiyor diye geçtim kenardan izledim Maviyi. Kendince kategorize etmeye çalıştığını farkettim. Atı ve koyunu bir askıya asıyor, bilezikleri başka bir askıya asıyordu. Bu bana güzel bir fikir daha verdi. Renklerine göre ayırabileceği nesneler hazırlayacağım şimdi Mavi için.  Kırmızı nesneleri bir askıya, yeşil nesneleri bir askıya gibi;)

Çocuklarımız bizim fikir annelerimiz aslında, onlar yönlendiriyor bizi, onların ufku ışık tutuyor bizlere.

One thought on “As Askıya Oyunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir