Mükemmel Anne Olmayın, Mutlu Anne Olun…

Mutlu bir çocuğunuz olsun istiyorsanız, önce sizler anne baba olarak mutlu olmaya çalışın. Bunun için mükemmelliği bırakın kenara, koşmayın mükemmeliğin peşinden, neden mükemmel değilim diye endişe, kaygı, üzüntü yaşamayın boşuna. Mutlu anne, baba olmak mükemmel anne baba olmaktan çok daha değerli ve önemli çocuğunuz için.

Mükemmel olmaya çalışırsanız, hatalarınızda üzülür, sinirlenir, kaygılanır ve huzursuz bir ruh hali yaşarsınız hep. Çünkü daha iyisi hep vardır ya da daha iyisini yapmalıyım derdinden çocuğunuz ile geçirdiğiniz mutlu zamanlar azalırken stresli zamanların çokluğu alır başını gider.

Mükemmel olmaya çalışırsanız hep bir şeyler öğretmeye çalışırsınız oyun oynarken bile. Oyundan sıkılsa bile çocuğunuz bitmedi daha oynamalıyız görevi alır gider sizi. Ama mutlu olmaya çalışırsanız hep tadını çıkarırsınız oynadığınız oyunun, birlikte eğlenirsiniz, zaten çocuğunuz eğlenerek sizin öğretmenize ihtiyaç duymadan oyunla öğreniyor çoğu şeyi.

Mükemmel olmaya çalışırsanız, beslenme saatleri de kabusa döner. Çünkü dökmeden tertemiz ve kusursuzca yemek yemesini beklersiniz, tabağını bitirmesi için baskı yaparsınız, yemeğini benim gibi neden yemiyor dersiniz , bir büyük gibi hareket etmesini beklersiniz, beklentiniz karşılanmazsa hayal kırıklığı sinire dönüverir birden. Ama mutlu olmaya çalışırsanız beslenmede de keyif çalar kapınızı. Dökse de heryere bulaştırsa da önemli değildir, nasıl olsa temizlenir , nasıl olsa sadece keyifle yemesi önemlidir sizin için, zaten keyif varsa beslenme de kolaylaşıverir birden.

Mükemmel olmaya çalışırsanız, kendi yaşanmışlıklarınızda giriverir devreye. Çocukken yapamadıklarınız ya da olmak isteyip olamadığınız meslek seçimleri. Çocuklarınızın peşinden doktor ol, mühendis ol, avukat ol gibi söylemler koşturuverir. Ama mutlu olmaya çalışırsanız, çocuğunuzdan en önemli beklentiniz mutlu olmasını, mutlu bir seçim yapmasını beklersiniz. Zaten mutlulukla yapılan bir mesleğin, adı ne olursa olsun, çok büyük başarıları da beraberinde getireceğini bilirsiniz çünkü.

Mükemmel olmaya çalışırsanız, internette kadın forumlarında buluverirsiniz kendinizi. “Bugün bebeğim çok salatalık yedi, zararı olur mu” diye açıverirsiniz konuyu forumda, bir bakarsınız ki “fazla salatalık suyu vücütta ödem yapmış, zehirlemiş komşunun kızı ” cevabını görüverirsiniz. Ama mutlu olmaya çalışırsanız yediğiniz salatalığında şişmiş göbeğinde gülümseyen yüzlerle tadını çıkarırsınız.

Mükemmel olmaya çalışırsanız korku sarar tüm benliğinizi. En iyi benim çocuğum olsun, en zeki benim çocuğum olsun, onbeş dil bilsin, piyano çalarken resim yapabilsin derken buluverirsiniz kendinizi.  Huzursuz , rekabetçi ve baskıyla mutsuz bir çocuğunuz oluverir sonra ama onbeş dil biliyordur olsun dimi!

Mükemmel olmaya çalışırsanız stres kaplayıverir tüm bedeninizi. Hani siz mükemmel annesiniz ya, mükemmelliğimin bir parçası da ben hissettirmem stresimi, yaşarım içimde tolere ederim diye düşünürsünüz ya, öyle değildir işte, öyle güzel hissederler ki stresinizi, gülümsemeye çalışsanız bile. Ama mutlu anne olursanız mutlu bir çocuğunuz da olur, hisseder, duyar , anlar ve özümser çünkü.

Mükemmel olmaya çalışmayın çünkü mükemmelik aslında öyle değişkendir ki kişiden kişiye, öyle büyük beklentilere ve huzursuzluklara sokar ki insanı.

Mutlu olmaya çalışın çünkü siz mutlu oldukça çocuğunuz da mutlu bir birey olacak, çevrenizde de mutlu bireyler olacak.

Mükemmel olmaya çalışmayın…

Anne olun…

Mutlu anneler olun…

Ve unutmayın olur mu…Mükemmelik değildir bulaşıcı olan, mutluluktur.

Ebeveyn Koçu İnci Akbay

 

One thought on “Mükemmel Anne Olmayın, Mutlu Anne Olun…

  1. Inci hanim cok guzel ifade etmissiniz mutlu anne olmayi . Sizi surekli takip ediyorum. Ve bana iyi anne olmam icin cok guzel katkilariniz oluyor. Ben calisan bir anneyim bazen kizima haksizlik ettigimi dusunuyorum ama aksamlari ve hafta sonlari telafi etmeye calisiyorum bi sekilde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir