Güneş Kremi Seçerken Dikkat!

Her gün çocuğumuzun tüm vücuduna sürdüğümüz bir şeyden bahsediyorum; güneş kremlerinden. Yüzü dahil tüm vücuduna sürdüğümüz hatta gün içerisinde tekrar yenilediğimiz ve bunu tüm vücudunun emmesine izin verdiğimiz bir şey bu. Böyle bir şeyin doğal olması bir tercih değil bir zorunluluk olmalı bence.

Zaten takdir edersiniz ki bu uzun yıllardır tartışılan bir konu bu ve birçok ülkede kimyasal bazlı güneş kremlerinin çocuklar için kullanılması tavsiye edilmez hale geldi.

Hal böyleyken kaçınılmaz son doğal güneş kremleri.

Evet güneş faydalı olduğu kadar da zararlı. Bir yandan müthiş bir şekilde d vitamini sağlıyor ama bir yandan da yaydığı ışınlardan korunulmadığı takdirde kanser türlerine sebep oluyor. Cildin erken yaşlanması vb bunları saymayacağım bile ama çocuğunuzun DNA sını dahi etkiliyor olduğunu söylemem yeterli zannedersem.

Güneş kremi evet şart. Ve seçimlerimizi birkaç basit noktaya dikkat ederek yapabiliriz aslında. Mesela, kimyasal olmaması, içeriğinde kesinlikle paraben olmaması gibi.
Aklınızda bulunmasını istediğim bir noktada şu ki, seçim yapacağınız güneş kremi doğal bir güneş kremi ise maksimum 30 faktör olabiliyor. 30 faktörün üzerinde olduğu takdirde kimyasallar giriyor işin içerisine. Bu sebeple 50 faktör ve doğal diye bir şey mümkün değil. Zaten hepimizin aslında yanlış bildiği bir konu da şu ki, “ne kadar çok faktör, o kadar iyi koruyor” algısı. Halbuki faktör arttıkça sadece koruma süresi artıyor koruma kalitesi değil. Mesela 30 faktörlü bir güneş kremi 45 dakika optimum koruma sağlarken, 50 faktör 55 dakika optimum koruma sağlıyor. Koruma kalitesi aynı sadece 10 dakika fazla koruması için ciddi kimyasallara maruz kalıyoruz veya maruz bırakıyoruz çocuklarımızı.

Ben her 45 dakikada maksimum saat başı yenilediğim 30 faktörlü doğal bir güneş kremi kullanıyorum kızım için. Hem içim rahat hem de kızım.

DSC07146

Bizim tercihimiz ise Trukid Sunny Days veya Trukid Everyday Play 30 faktörlü doğal güneş kremleri oluyor. Başta da dediğim gibi, çocuğumun yüzü dahil tüm vücuduna sıklıkla sürdüğüm bir şeyin doğal olması çok önemli tıpkı kendileri gibi.

Nereden temin edebilirim derseniz www.dogalbebegim.com adresinden hem inceleyebilir hem de deneyebilirsiniz.

Sevgiyle ve içiniz rahat kalın…

Bir Mavibebegim tavsiyesidir.

DSC07149

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir